Vasluiul, afară din Europa!

0

FC Vaslui a ratat calificarea în grupele Europa League, după ce a pierdut cu 3-0 la Atena, în faţa celor de la AEK. Elevii lui Cristi Dulca au pierdut astfel şi sansa de a încasa bonusul de un milion de euro promis de patronul Adrian Porumboiu. Înfrângerea din Grecia este prima pentru vasluieni în competiţiile europene în ultimii doi ani.

MIN 90. FLUIER FINAL. AEK ATENA- FC VASLUI 3-0.

Jucătorii lui Porumboiu aşteaptă fluierul final al arbitrului sloven.

Min 87. Schimbare la AEK. Iese Scocco, intră Karabelas.

Min 85. Vasluienii încearcă să se apropie de careul grecilor, însă fără succes. Fotbaliştii români sunt descumpăniţi.

Min 80 GOOOOOL AEK. Marcheză din nou Scocco.

Min 78. Schimbare la FC Vaslui. Iese Ljubinković, întră Jovanović

Min 76  Ljubinković primeşte cartonaşul galben

Fotbaliştii lui Dulca trebuie să marcheze pentru a intra în prelungiri. În tur, scorul a  fost 2-1 pentru români.

Min 74 GOOOOL AEK. Grecii îşi măresc avantajul. Marchează Scocco

Mai sunt 20 de minute. Românii au nevoie neapărat de un gol pentru a se califica în grupele Europa League.

Min 69: Schimbare la FC Vaslui: Iese Zmeu, intra Raul Costin

Min 68. Schimbare la AEK Atena: iese Leonardo şi întră Tachtsidis.

MIn 65. Temwanjera este surprins în poziţie de ofsaid

Min 60.  Vasluienii trebuie să iasă la joc. La acest scor grecii sunt calificaţi în grupele Europa League. Cristi Dulca trebuie să schimbe ceva în jocul băieţilor săi.

Min. 59. GOOOOOOOOL AEK Atena. Manduca deschide scorul.

Min. 51. Zubar greşeşte din nou şi le oferă grecilor posibilitatea unui atac periculos. Fotbaliştii de la AEK au cea mai mare ocazie a meciului. Mingea a trecut milimetric pe lângă poarta lui Kuciak.

În Cehia, Dinamo conduce cu 3-0  în minutul 81 !!! Marius Niculae reuşeste "dubla".

Min 50. Bălace îl faultează pe Manduca, dar scapă fără să primească avertisment.

Min 47. Wesley este accidentat şi se ridică cu greu. Să sperăm că nu va avea probleme şi va putea continua jocul

Min 46. Arbitru sloven fluieră startul reprizei secunde.

Vasluienii sunt la doar 45 de minute de o performanţă istorică. Prima repriză a fost dominată de greci, care au condus ostilităţile, însă nu au avut ocazii extrem de periculoase de a marca. Românii au distrus atacurile elene şi au preferat arma contraatacului.

Min 45. S-a terminat prima repriză. Scor 0-0

Dinamo a reuşit să marcheze al doilea gol. Conduce pe Slovan cu 2-0 în min 60 şi încă speră la calificare

CFR Cluj s-a calificat în grupele Europa League, după ce a învins în Gruia cu 2-1 pe FK Sarajevo Min 43. Vasluieniii trag de timp. 0-0 la pauză ar fi un rezultat foarte bun pentru români, care sunt calificaţi la acest scor. în Tur, au câştigat la Vaslui cu 2-1.

Min 44. Pavlovic vede cartonaşul galben

Min 43. Vasluieniii trag de timp. 0-0 la pauză ar fi un rezultat foarte bun pentru români, care sunt calificaţi la acest scor. în Tur, au câştigat la Vaslui cu 2-1.

Min 42.  Majstorovic vede cartonaş galben.

Min 39. Ocazie mare pentru AEK. Zubar gafează inexplicabil în careu dar Farkaş rezolvă situaţia. Grecii solicită penalti la un presupus henţ al lui Bălace.

Min 36. Elevii lui Cristi Dulca fragmentează foarte mult jocul.

Min 31. Buhuş faultează dar este iertat de centralul sloven

Min 28. Lovitură liberă executată de Zmeu, respinsă de eleni, care pornesc pe contraatac. Gerlem faultează, dar scapă fără a primi cartonaş galben.

Min 25. Românii trec cu bine de prima jumătate a reprizei. Din păcate, fotbaliştii vasluieni nu au avut ocazii de gol.

Min 23. Antrenorul Cristi Dulca îi îndeamnă pe jucărori la calm. Fotbaliştii vasluieni sunt foarte precipitaţi, ies din apărare cu pase lungi, date la întâmplare

Min. 20 Românii au cedat teren şi îi invită pe greci spre poarta lui Kuciak. Jucătorii gazdelor pasează lejer în apropierea careului nostru.

Min 15. Fotbaliştii de la AEK sunt din nou în ofensivă. Grecii îi depăşesc foarte uşor pe mijlocaşii vasluieni. Fundaşii lui Dulca trebuie să se întrebuinţeze serios. Leonardo şutează periculos spre poarta românilor.

Min 13. Românii răspund printr-o ocazie ratată de Milos Pavlovic.

Min12. Scocco scapă din marcajul lui Buhuş şi şutează periculos spre poarta lui Kuciak.

Min 9. Gazdele continuă să atace. Fotbaliştii lui Cristi Dulca sunt nevoiţi să facă faţă presiunii grecilor.

În Cehia, Dinamo conduce cu 1-0 pe Slovan Liberec.

Min 6. Grecii ameninţă poarta lui Kuciak. Zubar reuşeşte să respingă o minge extrem de periculoasă.

Min1. Vasluienii încep în atac. Majstrovic îl faultează pe Temwanjera.

Partida a început.

Echipele de start:

AEK ATENA: Saja, Kafes, Araujo,Geraldo, Majstorovic, Juanfran, Leonardo, Manduca, Makos, Blanco, Scocco :

Antrenor: Dusan Bajevic

FC VASLUI:  Kuciak - Zmeu, Farkas, Zubar, Bălace - Gerlem, Ljubinkovici, Buhuş, Pavlovici - Wesley, Temawanjera
Antrenor: Cristi Dulca.

"Sper să fiu cât mai inspirat. Am emoţii înaintea acestui meci, doar pentru că suntem aproape de o calificare istorică“, mărturisea ieri antrenorul celor de la FC Vaslui, Cristi Dulca.

Adrian Porumboiu, patronul echipei, a încercat să le ridice moralul jucătorilor, dar şi antrenorului, exprimându-şi încrederea că vasluienii îi vor elimina pe greci.

"AEK este un club puternic, dar am mare încredere că jucătorii mei se vor mobiliza aşa cum nu au mai făcut-o niciodată. Vreau să mă facă cel mai fericit om", spunea Porumboiu.

Partida va fi condusă la centru de slovenul Damir Skomina. Acesta va va fi ajutat de asistenţii Primoz Arhar şi Marko Stancin, arbitru de rezervă fiind desemnat Roberto Ponis.
Observator de arbitri este olandezul Jihannes Reijgwart, iar delegat UEFA a fost desemnat belgianul David Delferiere.