VIDEO: Van der Saar s-a retras în faţa a 53.000 de fani!
0Portarul olandez Edwin Van der Saar şi-a încheiat oficial fabuloasa sa carieră de fotbalist profesionist, printr-un meci demonstrativ disputat pe stadionul lui Ajax Amsterdam.
În faţa a 53.000 de spectatori, Van der Saar a jucat în echipa Ajax a anului 1995 care a întâlnit selecţionata Olandei din anul 1998. Această partidă a fost urmată de o alta, în care actuala echipă a lăncierilor a întâlnit un "11" de vis alcătuit de Van der Saar. Formaţia portarului a câştigat cu 2-1 prin golurile lui Louis Saha şi Dennis Bergkamp.
Edwin van der Saar a pus capăt unei cariere de profesionist de 21 de ani, în care a jucat pentru Ajax Amsterdam, Juventus Torino, Fulham şi Manchester United. El a câştigat de două ori Liga Campinilor, cu Ajax în 1995 şi cu Manchester United în 2008.
Van der Saar este cel mai selecţionat jucător din istoria echipei naţionale a Olandei, cu 130 de meciuri.
Urmăriţi imagini de la meciul demonstrativ Ajax 95 - Olanda 98