Valencia îşi consolidează locul 3 în Primera Division

0

Valencia s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Athletic Bilbao prin golurile marcate pe final de Mata ('71) şi Jonas ('81) şi s-a distanţat astfel la patru puncte de Villareal, ocupanta locului patru. A fost a treia înfrângere consecutivă pentru basci pentru care a marcat din nou golgheterul Fernando Llorente.

Alte rezultate înregistrate duminică în prima ligă spaniolă:

Levante - Osasuna: 2-1 (S. Ballesteros '44, F. Caicedo '50, respectiv W. Pandiani '41) - al patrulea succes în ultimele 5 etape pentru gazde, a doua înfrângere în ultimele 3 etape în dreptul oaspeţilor.

Santander - Villarreal: 2-2 (Ariel '3, G. Dos Santos '68, respectiv M. Ruben '66, Nilmar '90) - gazdele au trecut pe lângă a treia victorie la rând, oaspeţii bifează a doua remiză consecutivă

Athletic Bilbao - Valencia: 1-2 (F. Llorente '15, respectiv Mata '71 şi Jonas '81) - al treilea eşec consecutiv pentru gazde, a treia victorie din ultimele patru etape pentru elevii lui Unai Emery.

Hercules Alicante - Getafe 0-0: Folosit ca titular, Cristi Pulhac a încasat două galbene în doar 7 minute şi a fost eliminat în minutul 90 al confruntării.