FOTBAL: Sevilla, învinsă clar, în deplasare, de către Valencia

0

Echipa de fotbal FC Sevilla, adversara Unirii Urziceni în Liga Campionilor, a fost învinsă în deplasare de Valencia, 0-2, în prima etapă a campionatului Spaniei.

Golurile au fost înscrise de Juan Mata (47) şi Pablo Hernandez (80). Oaspeţii au evoluat mare parte din meci în inferioritate numerică, Frederic Kanoute fiind eliminat în ultimul minut al primei reprize, după primirea celui de-al doilea cartonaş galben. Atacantul din Mali se află la prima eliminare de când evoluează în Spania.

Sevilla, antrenată de Manuel Jimenez, a evoluat în următoarea formulă: Andres Palop - Abdoulay Konko, Sebastien Squillaci, Julien Escude, Fernando Navarro - Jesus Navas, Aldo Duscher, Didier Zokora (Romaric, 66), Alvaro Negredo (Perotti, 54) - Kanoute, Arouna Kone (Luis Fabiano, 68).

Rezultatele primei etape din Primera Division.

sâmbătă

Zaragoza - Tenerife 1-0

A marcat Arizmendi (74)

Real Madrid - Deportivo La Coruna 3-2

Au marcat: Raul (26), Cristiano Ronaldo (35- pen), Lassana Diarra (60), respectiv Ivan Riki (31), Juan Carlos Valeron (46)

duminică
Athletic Bilbao - Espanyol Barcelona 1-0

A marcat Gaizka Toquero (78)

Malaga - Atletico Madrid 3-0

Au marcat: Nabil Baha (34), Manu (61), Xavi Torres (89)

Osasuna - Villarreal 1-1

Au marcat: Walter Pandiani (37), respectiv Santi Cazorla (33).

Santander - Getafe 1-4

Au marcat: Medhi Lacen (44), respectiv Rafa (12), Roberto Soldado (27, 33, 56). La gazde Laszlo Sepsi a intrat în minutul 90, iar la oaspeţi Cosmin Contra nu a evoluat niciun minut.

Mallorca - Xerez 2-0

Au marcat: Aduriz (57), Tuni (60)

Almeria - Valladolid 0-0

Partida Barcelona - Sporting Gijon este programată în această seară.