0
Javier Zanetti (stânga) se îmbrăţişează cu Milito după ce a înscris

Campioana Europei, Inter Milano, nu a avut nicio problemă în faţa sud-coreenilor de la Seongnam Ilhava pe care i-au învins cu 3-0 în semifinalele Campionatului Mondial al cluburilor.

Sârbul Stankovici a deschis scorul în minutul 3, apoi căpitanul Javier Zanetti ca finalizat în minutul 32 o fază superbă, 100% argentiniană, în care pasa de gol a fost dată cu calcâiul de către Diego Milito. În vârstă de 37 de ani, Zanetti se află la al 23-lea său gol în meciurile oficiale în cei 15 ani de când îmbracă tricoul lui Inter Milano.

Golul al treilea al italienilor a fost reuşit de Milito (73) care a profitat de o minge bâlbâită în careul asiaticilor.

Inter Milano va juca sâmbătă finala Campionatului Mondial al cluburilor cu marea surpriză, echipa congoleză Mazembe.