0

Olympique Marseille a câştigat Supercupa Franţei la capătul unui meci de-a dreptul nebun. OM s-a impus cu 5-4 în faţa lui Lille, ultimele 5 goluri ale partidei fiind înscrise între minutul 85 şi 90+5.

Pe stadionul din Tanger (Maroc), Lille a condus cu 2-0 până în minutul 71, prin golurile lui Balmont (9) şi Hazard (58). Sow a dus scorul imediat la 3-1, după care a început nebunia. Morel şi Remi de la OM au marcat în minutele 85 şi 87 pentru 3-3, apoi deţinătoarea Cupei a preluat pentru prima dată conducerea prin penalty-ul transformat de Ayew în minutul (90).

Basa a adus egalarea pentru Lille în mintul 90+2, pentru ca, trei minute mai târziu Ayew să mai înscrie o dată, tot din penalty şi să aducă victoria lui Marseille la capătul unuia dintre cele mai disputate jocuri din istoria fotbalului francez.

Succesul din Maroc al lui OM aduce a treia Supercupă a Franţei în vitrina clubului din Marseille, a doua consecutiv.