0

Belgienii de la Racing Genk revin după 8 ani în grupele Ligii Campionilor, reuşind să elimine, dramatic, echipa israeliană Maccabi Haifa.

După ce fiecare echipă a câştigat cu 2-1 pe teren propriu, au urmat prelungirile în Belgia şi la final calificarea a fost tranşată la loviturile de departajare, unde gazdele s-au impus cu 4-1.

Eroul belgienilor a fost portarul maghiar Laszlo Koteles care a apărat două lovituri de departajare. Obişnuit cu statutul de rezervă, el fiind folosit foarte rar ca titular, Koteles aproape ca a înnebunit de bucurie după ce a apărat al doilea penalty fiind sigur de succesul echipei sale.

În vârstă de 26 de ani, Koteles a fost chemat la lotul naţional al Ungariei în câteva rânduri, dar nu a apucat să bifeze niciun minut în vreo partidă a primei reprezentative.

Umăriţi loviturile de departajare de la Genk - Maccabi Haifa

După celelalte partide jucate aseară s-au calificat în grupele Ligii Campionilor Bayern Munchen, Villarreal, Dinamo Zagreb şi APOEL Nicosia.