FOTBAL: MU beneficiază de cele mai multe minute de prelungiri - VIDEO

0

Campioana Angliei, Manchester United, este formaţia care beneficiază de cele mai multe minute de prelungire în cazul în care scorul îi este defavorabil.

Ultimul meci câştigat de United în prelungiri a fost derby-ul cu City, când Owen a marcat golul de 4-3 în minutul 90+6. Potrivit unei analize a partidelor disputate de echipa pregătită de Sir Alex Ferguson de la începutul sezonului 2006-2007, United a primit cel puţin un minut în plus în cazul în care nu era în avantaj după 90 de minute, în comparaţie cu meciurile când conducea.

În 48 de întâlniri când United conducea, media prelungirilor a fost de 191,35 de secunde, iar în 12 partide când echipa era la egalitate sau era condusă, prelungirile au fost în medie de 257,17 secunde.

Echipa a fost acuzată la ultima partidă că a marcat când ceasul arată minutul 95 şi 26 de secunde, iar meciul a durat aproape 97 de minute, deşi erau dictate doar 4 minute de prelungiri. Dacă meciul de oprea atunci, scorul ar fi fost egal, 3-3.

În sezonul 2006-2007, United a câştigat 15 meciuri în prelungiri, acestea fiind în medie de 194,53 de secunde. În patru meciuri când echipa nu a câştigat, media prelungirilor a fost de 217,25 de secunde. Diferenţa a fost şi mai mare sezonul trecut, 187,71 de secunde faţă de 258,6.

Vezi golurile din ultima etapă din Premier League, Man. United - Man. City 4-3