VIDEO - Cottbus, cu Jula şi Burcă pe teren a zdrobit liderul din Bundesliga

0

Energie Cottbus, echipa românilor Ovidiu Burcă şi Emil Jula, s-a impus cu scorul de 2-0 în partida de pe teren propriu cu VfL Wolfsburg, ocupanta primului loc în campionatul de fotbal al Germaniei, disputată duminică.

Pe stadionul "prieteniei", gazdele au marcat ambele goluri în repriza secundă, prin Ranghelov (min.72) şi albanezul Skela (min.86):

Burcă a fost titular la Cottbus a evoluat pe toată durata meciului, în timp ce Jula a intrat în joc în minutul 85, în locul lui Iliev.

Într-o altă partidă, Arminia Bielefeld, cu mijlocaşul Vlad Munteanu pe teren până în minutul 75, a terminat la egalitate, (1-1), pe terenul Borussiei Moenchengladbach. Au marcat: Matmour (min.12) pentru gazde, respectiv, Tesche (min.32).

Sâmbătă, în derby-ul etapei, Schalke 04 s-a impus cu scorul de 1-0 pe terenul formaţiei Bayern Munchen, graţie reuşitei lui Halil Altintop, în minutul 20.

Hannover 96 - FC Koln 2-1

Au marcat: Andreasen (19, 32), respectiv, Novakovic (47)

Werder Bremen - VfL Bochum 3-2

Au marcat: Almeida (54), Naldo (70), Diego (79), respectiv, Sestak (16, 44)

Hoffenheim - Hertha Berlin 0-1

A marcat: Ebert (40)

În ciuda eşecului de la Cottbus, VfL Wolfsburg a rămas pe prima poziţie a clasamentului, cu 57 pct, fiind urmată de Hertha Berlin 55 pct, Bayern Munchen, VfB Stuttgart şi Hamburg SV - câte 54 pct, Schalke - 49 pct etc