FOTBAL: Anglia, în finala CE U-21 după un meci nebun cu Suedia ! - VIDEO

0

După ce a condus cu 3-0 şi a fost egalată de Suedia, Anglia s-a impus la loviturile de departajare şi va juca în finala Campionatului European Under-21.

Suedia, ţara gazdă a turneului final, era considerată favorită înaintea partidei, dar englezii au început tare şi au marcat trei goluri (Cranie, Onuoha şi Bjarsmyr – autogol) într-o repriză pe care scandinavii au terminat-o în genunchi, fiind chiar  fluieraţi de propriul public.

După pauză, nordicii au revenir spectaculos şi au marcat de trei ori consecutiv (dublă Berg şi un gol Toivonen) şi au dus meciul în prelungiri.

Totul s-a decis la loviturile de departajare, unde Anglia a obţinut calificarea în finală (scor general 8-7), unde va juca împotriva Germaniei, invingătoare cu 1-0 în faţa Italiei.

Vedeţi aici golurile şi loviturile de departajare!