0
Theo Walcott a marcat cel de-al treilea gol al lui Arsenal

Cel mai aşteptat meci al etapei a 19-a din Premier League a adus o victorie clară a lui Arsenal, scor 3-1, în faţa rivalei londoneze Chelsea.

"Tunarii" conduceau cu 3-0 imediat după pauză cu goluri reuşite între minutele 44 şi 53. Song (44), Fabregas (51) şi Walcott (53) au rezolvat meciul, Chelsea reuşind doar golul de onoare prin lovitura de cap a lui Ivanovici (57).

După acest succes, Arsenal a revenit pe locul doi în Premier League, la egalitate de puncte cu Manchester City şi la două puncte în spatele liderului Manchester United. Chelsea în schimb şi-a complicat mult situaţia fiind la şase punte în spatele lui United, care mai are un meci în plus de jucat faţă de formaţia antrenată de Ancelotti.