Uruguay a ucis Argentina la penalty-uri

0

Echipa naţională a Argentinei, ţara-gazdă a Copei America, a fost eliminată, azi-noapte, în sferturile de finală de către Uruguay, o altă favorită la caştigarea trofeului.

După 1-1 la capătul a 90 de minute şi apoi după două reprize de prelungiri, "celeştii" s-au impus la penalty-uri cu 5-4 (6-5 scorul general).

Uruguay a deschis scorul în minutul 5, prin Perez, dar Argentina nu a tremurat decât 12 minute pentru că Higuain a egalat în minutul 17. După o luptă aprigă, din care au rezultat 11 cartonaşe galbene şi doup roşii (Perez în minutul 39 şi argentinianul Mascherano în minutul 87), a fost nevoie de loteria penalty-urilor.

Punctul nevralgic al Argentinei s-a dovedit a fi tocmai vedeta Carlos Tevez care, cu gândul la un transfer la Corinthians, a ratat lovitura de departajare care a dus la eliminarea Argentinei.

Uruguay, echipă cotată cu şansa a treia la câştigarea trofeului, va juca în semifinale cu Peru, una dintre surprizele competiţiei.