United a revenit de la 0-2 şi a câştigat Supercupa Angliei cu City

0

Întoarcere de scor dramatică în Supercupa Angliei, meciul care a deschis oficial noul sezon în fotbalul din Regat. Manchester City, noua echipă a românului Pantilimon, a condus-o cu 2-0 la pauză (goluri Lescott şi Dzeko) pe rivala locală Manchester United, însă la final a părăsit terenul învinsă (2-3).

"Diavolii" au revenit în partea secundă, marcând de trei ori, prin Smalling şi Nani, ultimul cu o "dublă". Portughezul a reuşit golul victoriei în prelungiri.

Manchester City: Hart - Richards, Kompany, Lescott, Kolarov (Clichy 74) - Y Toure, De Jong, Milner (Johnson 67) - Balotelli (Barry 59), Dzeko, Silva

Manchester United: De Gea - Smalling, Ferdinand (Evans 45), Vidic (Jones 45), Evra (Rafael 72) - Nani, Carrick (Cleverley 45), Anderson, Young - Rooney, Welbeck.