Unirea, pe primul loc al Ligii I (Filmul meciului cu Dinamo şi declaraţii)

0

Unirea Urziceni a trecut pe primul loc al clasamentului dupa aceasta partida, cu 33 de puncte, cu unul mai mult decat Dinamo. Elevii lui Dan Petrescu au demonstrat ca sunt o echipa extrem de discplinata, aratandu-le tuturor ca parcursul excelent din acest sezon, cu doua etape inainte de pauza de iarna, nu este o pura intamplare. Singurul gol al partidei in care dinamovistii au fost total lipsiti de idei, a fost inscris de Bilasco in minutul 56.

Dan Petrescu a declarat la finalul partidei cu Dinamo, ca nu se astepta la inceputul sezonului, ca echipa lui sa aiba un asemenea parcurs.

"Dinamo a tratat meciul foarte serios. A fost un meci greu. In prima repriza nu am jucat cum am vrut eu. Am avut la pauza o discutie serioasa cu jucatorii mei. Pe final Dinamo putea sa egaleze. Etapa viitoare vom avea un meci greu cu Timisoara. Am avut un an senzational, am ajuns in primele trei din Romania, am ajuns in UEFA. Aceasta echipa merita sa fie echipa sezonului. Ramane de vazut ce vom face cu Timisoara. Trebuie sa luam in meciurile cu Steaua si Timisoara patru puncte. Cand castigi la Dinamo cu 1-0, arbitrajul merita laudat. Le multumesc lui Hagi, Gica Popescu si Belodedici pentru felicitari. Nu ma asteptam sa fim pe primul loc dupa primele 15 etape. Avem o echipa cu jucatori adevarati", a declarat Dan Petrescu.

De cealalta parte, Mircea Rednic a laudat evolutia Unirii Urziceni si l-a felicitat pe antrenorul echipei adverse, Dan Petrescu, pentru parursul bun din acest campionat: "Am avut ocazii. Imi pare rau, un egal era mai echitabil. Turul nu s-a terminat. Ei au doua meciuri grele, noi la fel. Am facut o prima repriza buna. Adversarul a marcat dupa o jumatate de ocazie si a marcat. Nu vreau sa comentez arbitrajul, dar Bruno Fernandes merita cartonas rosu. Avram a fost depasit de miza partidei. Jucatorii nostri nu sunt desconcentrati dupa egalurile la rand ale Stelei. Baietii nu au fost relaxati. Ma deranjeaza ca au trecut pe partea cealalta, au fost foarte nervosi", a declarat Puriul

min 94: S-au terminat si minutele de prelungire. Fluier final

min 93: Ialomitenii trag de timp

min 92 Una din ultimile actiuni ale dinamovistilor. Acestia pierd insa repede balonul, care este recuperat de Bordeanu. Fostul stelist a driblat doi fotbalist adversi dar a sutat pe langa poarta lui Lobont

Au mai ramas trei minute

min 91: Executa Adrian Cristea, dar respinge Arnauskis

min 90: Dinamovistii obtin o lovitura libera la 16 metri

min 89: Iese Mara si intra Sorin Frunza

min 87: Dinamovistii intra in criza de timp. Toate atacurile sunt la voia intamplarii, dar ialomitenii stau foarte bine la marcaj

min 86: Dinamovistii cer penalty la o atingere cu mana a lui Galamaz

min 85: Ropotan, in loc sa ii paseze lui Ze Kalanga pe dreapta, incearca centrarea de unul singur. Balonul ajunge in bratele lui Arnauskis

min 84: Paduretu ia o actiune pe cont propriu, dar este prins din urma de Marius Niculae

min 83: Marius Niculae faulteaza in atac. Dinamo este foarte aproape de a suferi prima infrangere pe teren propriu in acest sezon

min 81: Lobont este intins pe gazon, dupa ce s-a lovit de bara la un sut al lui Apostol.

min 80: Apostol scoate o lovitura libera aproape de careul dinamovistilor

min 79: Adrian Cristea este deposedat in careu de Galamaz

min 78: Schimbare la Urziceni: A intrat Tibi Balan, in locul lui Onofras

min 77: Tamas greseste din nou. Balonul ajunge la fostul dinamovist, Paduretu, dar acesta suteaza putin peste

min 76:
Cristea incearca din nou sutul de la distanta, dar balonul ajunge in blocaj.

min 74:
Dinamovistii preseaza din ce in ce mai mult. Schimbarile lui Rednic incep sa-si spuna cuvantul. Cu toate astea ialomitenii ser apara foarte bine si reuesc sa iasa bine pe contraatac. Mara insa, se afla intr-o zi slaba

min 73:
Marius Niculae este angajat de Cristea, dar isi prelungeste balonul.

min 72:
Rednic este scos din sarite de deciziile arbitrului

min 70:
Sut periculos a lui Adrian Cristea, dar respinge Arnauskis.

min 69: Mara are o intrare periculoasa la Ropotan, dar nu primeste cartonas

min 68: Doua driblinguri frumoase ale lui Adnrei Cristea pe partea stanga. Balonul ajunge la Izvoranu care trage peste

min 67: Dinamovistii pierd prea usor balonul.

min 66: Ze Kalanga este oprit prin fault la prima sa atingere de balon. In partida cu Steaua, intrarea lui Ze Kalanga a schimbat viteza de joc a cainilor

min 65: Iese Torje si intra angolezul

min 64: Rednic pregateste o alta schimbare. Ze Kalanga se incalzeste la marginea terenului

min 63: Pasele in spate ale dinamovistilor sunt taxate de suporteri. Voleu a lui Danciulescu de la 16 metri, dar balonul trece pe langa

min 62: Ialomitenii au prins curaj si ii preseaza pe caini din careul lor

min 61: Cristea ii ia locul lui Bostina

min 60: Se joaca din ce in ce mai tare in aceste momente. Desi dinamovistii insista mult, elevii lui dan Petrescu stau om la om si nu le dau spatii acestora.

min 59: Rednic se pregateste sa-l introduca pe Andrei Cristea

min 58: Replica dinamovistilor, vine imediat. Cristea executa cornerul dar Goian faulteaza in atac

min 57: Schimbare la Dinamo. A iesit Miranda, a intrat Marius Niculae

Fostul pitestean l-a executat pe Lobont printr-un sut de la 16 metri din voleu

min 56: GOOOL UNIrea Urziceni. A marcat Bilasco

min 52: Mara il gaseste liber pe Apostol pe stanga, acesta centreaza, dar respinge Tamas. Mingea ajunge la Bostina, care ii paseaza lui Torje. Acesta trage de la 16 metri, dar Arnauskis retine fara probleme

min 51: Danciulescu este deposedat de Galamaz, dar ialomitenii nu reusesc sa puna probleme si in atac

min 50: Paduretu incearca sutul de la 30 de metri, dar balonul ajunge in blocaj.

min 49: Se joaca pe contre in aceste momente. Din cauza frigului, loviturile primite de jucatori se simt foarte tare de catre acestia

min 48: Danciulescu suteaza din prima peste Arnauskis, dar balonul trece peste

min 47. Ricardo primeste cartonas galben

Ce ocazie a ratat Torje. Acesta a sutat pe langa portarul Arnauskis, dar balonul a trecut putin pe langa

min 46: Mehmedovici i-a luat locul lui Fernandes la pauza

A inceput a doua repriza!

Pauza: Scorul ramane 0-0. Am avut parte de o repriza fara mari ocazii de gol. Singura ocazie a dinamovistilor a fost bara lui Cristea. De cealalta parte, elevii lui Dan Petrescu au iesit in evidenta doar prin deposedarile mijlocasilor, pasele gresite ale atacantilor si iesirile nervoase ale Bursucului la marginea terenului. Sa vedem ce va urma in a doua repriza, care va incepe de la ora 22:00.

min 46: Torje primeste cartonasul galben dupa o intrare cu cotul la Bordeanu

Am ajuns in prelungirile primei reprize. Ultimul atac al cainilor. Torje este oprit de Ricardo din nou

min 44: Torje patrnude in centru dar este deposedat de Ricardo

min 42: Lovitura libera a dinamovistilor. Executa Cristea, dar balonul loveste bara

min 41: In aceste momente se pune si problema intreruperii partidei din cauza cetei

min 40: Desi recupereaza repede balonul, jucatorii lui Dan Petrescu nu reusesc sa puna probleme in atac

min 38: Arnauskis are un schimb de replici dure cu Danciulescu.

min 37: Trei lovituri de colt consecutive ale dinamovistilor. Pana la urma arbitrul acorda fault in atac.

min 36: Ialomitenii ies pe contraatac. Onofras este deposedat de Cristea. Printul urca in atac. Ii paseaza lui Miranda. Argentinianul trage de la 30 de metri, iar balonul est deviat in corner

min 35: Miranda pentru Torje, acesta ii paseaza lui Cristea, care il vede pe Ropotan pe dreapta. Tanarul jucator dinamovist centreaza, dar balonul este respins de Mara

min 34: Bostina incearca sutul de la distanta, dar balonul trece mult peste poarta lui Arnauskas

min 33: Trei suturi consecutive ale cainilor, dar balonul a fost respins mereu de jucatorii de camp a lui Dan Petrescu

min 32: Din nou Miranda la pamant. Acesta este faultat de Galamaz aproape de careul ialomitenilor

min 30: Cristea ia o actiune pe cont propriu pe partea stanga, dar acesta este inconjurat de trei adversari, care il deposedeaza.

min 29: Bostina centreaza de la 35 de metri, dar Goian faulteaza in atac

min 28: Miranda este luat cu targa dupa un duel cu Bruno Fernandes

min 25: Ialomitenii pierd balonul. Ies pe contraatac dinamovistii, dar Ropotan pierde balonul. Paduretu il angajeaza pe Mara, dar acesta este prins din urma de Goian. Jocul Unirii se muta pe stanga, dar Apostol centreaza in afara terenului

Pana la urma arbitrul a acordat un fault in atac la Torje

min 23: Executa Cristea. Gol Danciulescu

min 22: Miranda obtine cornerul.

min 20: Combinatii frumoase ale cainilor la 20 de metri de poarta adversa, dar Cristea nu gaseste solutia potrivita

min 18: Suteaza Bostina in zid. Galamaz este la pamant

min 17: Danciulescu este faultat la 20 de metri. La minge se afla Cristea si Bostina

min 15: Ropotan are o intrare decisiva la Mara. Balonul ajunge la Torje. Acesta calmeaza jocul. Ropotan si Bostina cauta pasa decisiva la Danciulescu sau Miranda, dar ialomitenii fac un marcaj perfect la om la om

min 14: Miranda ii ia fata lui Fernandes. Balonul ajunge la Torje, care nu nimereste pasa la Danciulescu

min 13: Dinamovistii paseaza si se apropie usor catre poarta adversa.

min 12: Sut periculos de la 20 de metri a lui Bordeanu, dar balonul trece pe langa. Repune Lobont, care il angajeaza pe Torje. Acesta muta actiune pe partea stanga, acolo unde se afla Cristea.

min 11: Cele mai multe dueluri in aceste momente se dau la mijlocul terenului. Apostol il dribleaza pe Cristea si este faultat la 30 de metri.

min 10: Actiune cursiva a ialomitenilor, dar Bilasco faulteaza in atac.

min 9: Torje centreaza periculos in careu, dar Galamaz respinge inainte ca balonul sa ajunga la Miranda

min 8: Vine imediat si replica oaspetilor. Mara centreaza pentru Bilasco, acesta reia cu capul, dar Lobont retine fara probleme

min 7: Actiune periculoasa a cainilor. Danciulescu redubleaza pentru Cristea la 16 metri. Printul trage din prima cu stangul, dar balonul il loveste pe Galamaz.

min 6: Paduretu incearca sutul de la distanta. Balnul este blocat de zid. Cainii construiesc din nou prin Cristea. Acesta isi prelungeste balonul si este deposedat.

min 4: Vizibilitate farte proasta in aceste momente. Este o ceata foarte deasa la aceasta ora in Bucuresti.

min 3: Centreaza Paduretu, iar Bilasco reia cu capul peste.

min 2: Torje este oprit de Bordeanu. Acesta ii paseaza lui Mara, dar Torje il deposedeaza. Dinamovistii construiesc prin Bostina. Elevii lui dan Petrescu recupereaza din nou balonul. Lovitura libera la 30 de metri de poarta lui Lobont.

min 1:  Prima actiune de atac le-a apartinut ialomitenilor. Pericolul a fost indepartat de Blay. Urca dinamovistii in atac. Cristea ii paseaa lui Izvoranu care este blocat de Galamaz

Dinamo are lovitura de start

A inceput partida!

Tehnicianul Mircea Rednic va trimite pe teren in partida cu Urziceni, aceeasi echipa care a invins, cu scorul de 3-0, in urma cu o saptamana la Timisoara. La alb-rosii a revenit si Marius Niculae dupa accidentarea din meciul cu Steaua. Sageata va incepe, insa, aceasta intalnire de pe banca de rezerve.

Dinamo nu a invins-o niciodata pe Unirea

Echipa din Soseaua Stefan cel Mare nu a reusit sa se impuna in fata formatiei din Urziceni, in acesti patru ani, de cand ialomitenii au promovat in prima Liga. Mai mult, in urma cu doi ani, cand Danciulescu si compania sarbatoreau castigarea titlului, elevii lui dan Petrescu au facut in asa fel, incat sampania sa li se para mai amara, invingandu-i cu scorul de 2-1, chiar in Groapa.

Dinamo: Lobont - Blay, Tamaş, L. Goian, Izvoranu - Ropotan - Torje, Ad. Cristea, Bostina - Miranda, Dănciulescu. Antrenor: Mircea Rednic

Unirea Urziceni: Arlauskis - E. Nicu, Galamaz, B. Fernandes, Bordeanu - Mara, R. Gomez, Paduretu, I. Apostol - Onofras, Bilasco. Antrenor: Dan Petrescu