Un GOlici în plus!

0

Bayern s-a calificat în finală prin tripla atacantului croat. Adversara bavarezilor se va alege după meciul FC Barcelona – Inter (azi, TVR 1, ora 21.45). În clasamentul golgheterilor din Liga Campionilor, Ivica Olici îi concurează pe Lionel Messi şi pe Cristiano Ronaldo.

După „dubla" cu Bayern, lyonezii nu pot regreta decât faptul că nu au ştiut să gestioneze în meciul tur de la München avantajul de un om dat de eliminarea lui Ribery. În rest, francezii au fost net inferiori bavarezilor. Aseară, publicul de pe „Gerland" a realizat încă din primele minute cine merită să joace finala, tânărul Müller ratând deschiderea scorului dintr-o poziţie ideală, singur în faţa portarului Lloris.

Dominarea tactică a nemţilor s-a concretizat însă la mijlocul primei reprize, când Robben şi acelaşi Müller au creat faza din care Ivica Olici a răpus speranţele echipei din Hexagon. La 1-0 pentru Bayern, Claude Puel a forţat cu introducerea lui Gomis, dar s-a resemnat definitiv după eliminarea lui Cris şi după alte două goluri semnate de Olici. A fost a şaptea reuşită a atacantului croat în această ediţie a Ligii Campionilor, tot atâtea cât are Cristiano Ronaldo şi cu unul mai puţin decât Messi.

A treia finală pentru Van Gaal

Aşadar, calificare la pas a lui Bayern, care prinde ultimul act al Ligii după o pauză de nouă ani. Pentru tehnicianul Louis Van Gaal va fi a treia finală din carieră, după cele jucate cu Ajax în 1995 (căştigată) şi 1996. Până acum, doar doi tehnicieni au reuşit să ridice trofeul continental cu echipe diferite: Ernst Happel (cu Feyenoord şi Hamburg) şi Ottmar Hitzfeld (cu Dortmund şi Bayern). Li s-ar putea alătura şi Jose Mourinho, dacă Inter va trece de Barcelona şi se va impune în marea finală cu echipa lui Van Gaal, programată la Madrid la 22 mai.