Forul european vrea să mărească bonusurile din cupele europene, ceea ce ar avantaja Timişoara, Unirea, Dinamo, Steaua, CFR Cluj şi Vaslui.La presiunea marilor cluburi din Est, UEFA a pus la punct un nou sistem de premiere în cupele europene, pe care intenţionează să-l pună în aplicare cât mai repede.
Ca noutate principală, planul de marketing aplicat în grupele Ligii Campionilor se va extinde şi asupra ultimului tur preliminar, al patrulea.Astfel, câte 2,1 milioane de euro sunt rezervate pentru cele 20 de echipe care vor juca în această fază! Veste bună pentru FC Timişoara, care îşi va rotunji serios bugetul dacă va trece de turul trei preliminar.
În ultima rundă însă, formaţia de pe Bega nu va fi cap de serie, putând întâlni adversari ca Şahtior, Sporting, Panthinaikos, Celtic şi Anderlecht.
Bani mai mulţi şi pentru Unirea
Schema de premiere gândită de UEFA nu se va mai aplica pentru echipele care obţin calificarea în grupele Ligii din preliminarii. Aici, cele 32 de „privilegiate“ vor lua câte 7,1 milioane de euro (cazul Unirii Urziceni), cu 1,7 mai mult decât se oferea până acum. De asemenea, UEFA vrea să pluseze la sumele acordate pentru victorie (800.000 de euro, în loc de 600.000) şi pentru egaluri (400.000, în loc de 300.000).
Forul de la Nyon a umblat şi la sistemul de premiere în Europa League, fosta Cupă UEFA.
Europa League aduce un milion de euro
Miza este calificarea în grupe, echivalentă cu un milion de eur o, care poate fi înmulţit prin accesul în fazele superioare, dar şi prin punctele realizate. Aşadar, Steaua, Dinamo, CFR Cluj şi FC Vaslui îşi pot face calculele, câştigătoarea trofeului având promisă o reţetă financiară de aproximativ opt milioane de euro, numai din bonusuri.
.jpg)



















* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.
Trimite Anuleaza