Torje, „a opta minune“

0

În meciul echipei naţionale de tineret cu Bulgaria, mijlocaşul dinamovist a pasat decisiv la golul mijlocaşului Constantin Gângioveanu, dar a marcat şi în poarta lui Silviu Lung Jr. Selecţionata U-21 a României a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat ieri la Caracal contra selecţionatei similare a Bulgariei.

Tricolorii au început excelent meciul. După doar trei minute, mijlocaşul Gabriel Torje a centrat perfect de pe partea dreaptă, mingea l-a depăşit pe portarul bulgar, iar olteanul Gângioveanu a înscris cu o lovitură de cap. Torje şi-a anulat imediat contribuţia la gol.

În minutul 9, dinamovistul venit în sprijinul apărării a respins cu capul în propria poartă, restabilind egalitatea. Românii au dominat partida mai ales în repriza secundă, în care oaspeţii au ieşit doar de câteva ori din propria jumătate de teren.

Tânărul Denis Alibec (17 ani) a avut o bună ocazie de gol, dar s-a împiedicat de minge la 11 metri în faţa porţii. Devenit căpitan de echipă după ieşirea lui Torje, mijlocaşul Eric Bicfalvi a avut cea mai mare ocazie de gol a reprizei secunde în minutul 78, când a şutat puternic în bara transversală a porţii bulgare. Chiar dacă au dominat în permanenţă jocul, elevii lui Săndoi au obţinut doar o remiză frustrantă după ocaziile de poartă avute.

Soluţii noi pentru „tineret”

Partida de la Caracal a fost prima pentru echipa naţională de tineret după ratarea calificării la Campionatul European din 2009. Selecţionerul Emil Săndoi a dorit să vadă cum arată viitorul naţionalei mici şi a optat pentru o echipă formată aproape în totalitate din jucători noi între 17 şi 19 ani.

Astfel, pe teren au intrat, printre alţii, Silviu Lung jr, Bărboianu şi Gângioveanu (Univ. Craiova), Alibec (Farul), Silviu Ilie, Cojoc şi Iorga (Oţelul), Cordoş („U” Cluj), Rusescu (Urziceni).