Timişoara: "Poli" Timişoara - Gloria Bistriţa 1-0 / Timişoara a învins cu rezervele!

0

"Poli" debutează cu dreptul în sezonul 2009/10 şi a avut ocazia să-şi odihnească titularii pentru partida de miercuri cu Şahtior Doneţk. Echipa de rezerve trimisă în teren de Ioan Ovidiu Sabău nu a reuşit să pună mari probleme ardelenilor, însă odată cu intrarea lui Artiom Karamyan, Alexa şi Bucur, cursul jocului s-a schimbat în favoarea timişorenilor.

Final de partidă.  Ultimele zece minute nu au consemnat ocazii pentru niciuna dintre echipe.

Min. 80: schimbare la Bistriţa, a ieşit Ciprian Petre, înlocuit cu Achim

Min. 77: Artiom Karamyan scapă singur spre poartă, însă este oprit pentru ofsaid

Min. 76: şi Claudiu Ionescu vede cartonaşul galben

Min. 75: cartonaş galben Artiom Karamyan

Min. 74: GOOOOOL POLI! 1-0 pentru bănăţeni, Magera înscrie din 15 metri, după o pasă excelentă a lui Gigel Bucur

Min. 73: cea mai periculoasă fază a timişorenilor. Artiom centrează în careu pentru Magera, care şutează slab, mingea ajunge la Stancu, iar acesta şutează în plasa laterală

Min. 70: cartonaş galben pentru Vagner pentru un fault la Bucur, la marginea careului

Min. 68: ocazie mare pentru Ciprian Petre, Taborda scoate cu un reflex, de lângă bară

Min. 67: cartonaş galben pentru Alexa

Min. 66: Gigel Bucur pătrunde pe dreapta, centrează în faţa porţii, însă Magera este neinspirat şi lasă mingea să treacă în spate, unde nu se afla niciun coechipier

Min. 65: nou-intratul Borbely înscrie cu capul, însă din poziţie de ofsaid, iar tabela rămâne neschimbată

Min. 63: înlocuire şi la Bistriţa, Csaba Borbely în locul lui Anca

Min. 61: dublă schimbare la "Poli", ies Vrsici şi Borbely, intră Gigel Bucur şi Dan Alexa

Min. 57: schimbare la Bistriţa, a ieşit Anton, înlocuit cu Sânmărtean

Min. 51: corner pentru bistriţeni, Taborda boxează

Min. 49: Alin Rus vede cartonaşul galben

Min. 46: a început repriza a doua, iar timişorenii îşi manifestă din start intenţiile ofensive, însă Magera nimereşte bara. Arman Karamyan a fost înlocuit de fratele său, Artiom

Finalul primei reprize. Timişorenii au petrecut ultimele minute ale primei părţi în terenul advers, însă Gloria a dominat majoritatea primei reprize. Cea mai mare ocazie a fost lovitura de cap a lui Adrian Anca, din debutul partidei, când mingea a lovit bara transversală.

Min. 45: din nou corner pentru bănăţeni, însă cele două încercări de şut ale lui Dare Vrsici de la marginea careului sunt blocate de fundaşii bistriţeni

Min. 44: primul corner pentru "Poli", executat de Vrsici, rămâne fără rezultat

Min. 40: Latovlevici pătrunde în terenul advers de pe partea stângă şi încearcă un şut de la distanţă, însă loveşte mingea slab, iar Albuţ reţine fără probleme

Min. 35: cartonaş galben pentru Adrian Enescu, pentru un fault la Vrsici

Min. 33: o fază închegată de atac a timişorenilor, la finalul căreia Magera pasează în careu pentru Arman, însă arbitrul acordă fault în atac

Min. 30: Enescu încearcă un şut de la distanţă, însă mingea trece pe lângă poarta lui Taborda

Min. 25: Arman Karamyan încearcă un şut-centrare de pe partea stângă, însă Albuţ reţine balonul

Min. 24: lovitură de colţ pentru ardeleni, însă apărarea timişoreană rezolvă faza

Min. 21: o nouă ocazie pentru Gloria, Anton şutează puţin peste poartă de la marginea careului mare

Min. 20: încă niciun şut pe poartă pentru timişoreni, care joacă mai mult pe contraatac

Min. 16: Adrian Anca, autorul celei mai mari ocazii de până acum, are probleme medicale după un duel cu Latovlevici

Min. 11: lovitură liberă pentru bistriţeni de la 18 metri lateral stânga, iar Frăsinescu trimite cu capul peste poartă. Timişorenii nu au pus încă în pericol poarta adversă

Min. 3: ocazie mare pentru Adrian Anca, mingea trimisă cu capul de atacantul bistriţenilor lovind bara transversală

Min. 1: a început partida

Iată formaţiile de start ale celor două echipe:

"Poli": Taborda - Bădoi, Luchin, Scutaru, Latovlevici - S. Stancu (c), Borbely, Vrsici, Arman Karamyan - Cl. Ionescu, Magera.

Gloria: Albuţ - Vagner, Velcovici, Frăsinescu (c), Iodi, A. Rus - Anton, C. Petre, Săceanu, Enescu - Anca.

Bănăţenii joacă practic cu echipa a doua, pentru că dintre cei trimişi astăzi în teren de Ioan Ovidiu Sabău, doar Arman Karamyan a fost titular la Doneţk. La meci asistă Bogdan Stelea, secundul lui Răzvan Lucescu la echipa naţională, dar şi familia lui Gigel Bucur, autorul celor două goluri din meciul cu Şahtior.