Suporterii au cedat: „Dorinele, pleacă!“

0

Oţelul a pierdut cu Gaz Metan, iar postul lui Munteanu e în pericol. După ce au trecut de Dinamo, gălăţenii au pierdut pe propriul teren cu Gaz Metan. La sfârşitul meciului, suporterii i-au cerut demisia antrenorului.

Adevărat miracol pentru gălăţeni, runda trecută. Învingeau în „Ştefan cel Mare” cu 1-0 şi sperau la o nouă victorie acasă, cu Mediaş. N-a fost să fie aşa.

„Dacă nu vom învinge Gaz Metan, înseamnă că am bătut degeaba Dinamo şi voi tinde să cred că acea victorie a fost o întâmplare”, spunea „Munti” înaintea întâlnirii. Declaraţia sa nu a avut darul de a-i motiva pe „oţelari”. Ba din contra!

Kolev s-a înjurat cu ultraşii

A ieşit un joc incredibil de slab. Gălăţenii nu au avut nicio ocazie clară de gol în prima repriză. Doar Paraschiv şi Iorga l-au încercat pe portarul oaspeţilor, Butcha. Prea puţin însă. Gazul? A controlat cu calm centrul terenului şi a obţinut ce-a vrut. De altfel, tehnicianul Crisi Pustai le-a transmis clar jucătorilor înainte de meci: „Ne vindem scump pielea, plecăm măcar cu un punct de la Galaţi”.

Nici după pauză Oţelul n-a izbutit mai mult. Paraschiv şi Iorga au mai înşirat câteva ocazii, pentru ca pe final Gaz Metan să dea lovitura. Pîrvulescu a pasat bine la Bud, iar atacantul a înscris cu latul din 11 metri. Nervii ultraşilor au cedat. Aceştia l-au înjurat pe portarul Kolev, găsit responsabil de golul primit, iar goalkeeper-ul a ripostat verbal. Nici Munteanu nu a scăpat de furia fanilor, care i-au cerut să părăsească Galaţiul.

0-1

Oţelul: Kolev - S. Ilie, Jelev, Sârghi, Râpă - Giurgiu, I. Neagu, Iorga (68 Ibeh), G. Paraschiv – Golosevaci (46 Sălăgean), Nkongue (78 Axente).Antrenor: Dorinel Munteanu.

Gaz Metan: Buchta - Nohai, Hoban, Lazăr, Marovici (46 Buzean)- Kubala, Todea, Muntean (80 Zaharia), Oliveira (85 M. Radu) - Pârvulescu, Bud. Antrenor:  Cristi Pustai.

Gol: Bud 84