Unirea Urziceni - VfB Stuttgart 1-1 / Varga fermecată

0

Mijlocaşul Unirii a înscris un gol magic, printr-o execuţie pretenţioasă, cu interiorul la colţul lung.Unirea a luat gol repede şi s-a dezmeticit destul de greu, dar în repriza a doua şi-a presat adversarul, însă ialomiţenii n-au fost în stare să obţină victoria în faţa unui adversar totuşi accesibil.

Mai citeşte şi:
FOTBAL: Varga: "E cel mai important gol din carieră!"
FOTBAL: Dan Petrescu: "Am pierdut două puncte!"
FOTBAL: Babbel: "Unirea Urziceni are o apărare bună"

Dacian Varga a înscris un gol spectaculos în poarta lui Lehmann, care nu a fost trecut cu vederea de managerul general al echipei, Mihai Stoica. Acesta l-a chemat lângă el pe fostul mijlocaş al Sportului şi i-a pupat mâna.

Pentru gestul său, patronul ialomiţenilor, Dumitru Bucşaru, a fost aplaudat la scenă deschisă.

În loja VIP a stadionului Ghencea, acolo unde ne-am obişnuit cu ieşirile dese ale lui Gigi Becali, au luat loc aseară, Gică Popescu şi Giovani Becali. La meci au mai fost şi selecţionerii echipelor naţionale de fotbal, Răzvan Lucescu şi Emil Săndoi. Anghel Iordănescu a stat alături de ziarişti la masa presei.

În primul meci al Unirii Urziceni pe teren propriu, în Liga Campionilor, au fost prezenţi circa 2000 de copii de la 70 de şcoli de fotbal din România, aceştia beneficiind de intrarea gratuită.

Până la urmă s-au vândut 14.000 de bilete, iar stadionul nu a fost atât de gol pe cât se aşteptau conducătorii Unirii.

Gruparea nemţească VfB Stuttgart a fost încurajată la Bucureşti de aproximativ 200 de fani. Aceştia au stat la peluza sud şi au fost extrem de gălăgioşi pe toată durata celor 90 de minute.

Dan Petrescu a folosit în premieră, un sistem de joc 5-4-1, care s-a transformat pe parcursul meciului într-un 3-4-3. „Bursucul” s-a agitat în permanenţă pe toată durata întâlnirii. Fostul mare jucător nu a luat loc, niciun minut, pe bancă, în primele 45 de minute. Avea şi motive, elevii săi nereuşind să trimită niciun şut pe spaţiul porţii.

Singurii jucători din lotul Unirii care au mai jucat în Liga Campionilor, Sorin Paraschiv şi Antonio Semedo, nu au fost nici măcar pe banca de rezerve la meciul cu Stuttgart.

Tibi Bălan s-a accidentat în prima repriză şi n-a mai putut continua meciul, fiind înlocuit cu Sorin Frunză.

Filmul meciului

Unirea Urziceni nu este o echipă mică. A demonstrat-o aseară în faţa şvabilor de la VfB Stuttgart. După un început dezastruos în care au primit gol încă din minutul 5, Tasci profitând de greşeala lui Epaminonda Nicu şi marcând din careu pe lângă Arlauskis, ialomiţenii şi-au revenit şi au împins jocul spre poarta lui Lehman.

Dacă în prima repriză nu au fost prea periculoşi, elevii lui Petrescu au controlat partea secundă aproape în totalitate, Varga încununând prestaţia bună a echipei printr-un gol magnific reuşit imediat după pauză. Chiar dacă au mai existat ocazii, scorul a rămas neschimbat, iar Unirea a reuşit să câştige primul său punct din istorie în Liga Campionilor.

Min 90+2 Fluier final. Unirea reuşeşte să câştige primul său punct din istorie în Liga Campionilor.

Min 90
Arlauskis a avut nevoie de îngrijiri medicale vreme de câteva minute, revenindu-şi cu greu

Min 85
Apostol trage de la mare distanţă pe centru porţii, iar Lehman intervine cu siguranţă

Min 82
Hilbert ratează şi el o ocazie bună, trăgând din careu peste poartă

Min 80
Unirea controlează partida în aceste momente, Rusescu are o şansă bună, dar se încurcă în driblinguri şi ratează şansa golului doi

Min 70
Gebhart îl încearcă încă o dată pe lituanian, iar portarul Unirii e din nou atent

Min 68
Gebhart se distrează cu apărarea ialomiţenilor, însă trage în braţele lui Arlauskis

Min 62
Schieber îl înlocuieşte pe Marica la Stuttgart, în timp ce la Unirea a intrat Rusescu în locul lui Bilaşco

Min 61
Marica trage peste poartă dintr-o poziţie grea

Min 57
Apostol dă o pasă în adâncime, Frunză scapă singur cu portarul, dar arbitrul ridică fanionul pentru off-side.

Min 54
Pogrebnyak şutează periculos, însă reţine goal-keeper-ul lituanian. La faza imediat următoare, Bilaşco tratează superficial o şansă bună de gol

Min 50
Replica lui VfB Stuttgart vine imediat, însă Arlauskis reţine lovitura de cap a lui Marica

Min 48 GOOOOL UNIREA! După o fază prelungită de atac a ialomiţenilor, Dacian Varga marchează printr-o execuţie superbă cu interiorul la colţul lung din careu!

Min 46 A început repriza a doua

Min 45 Centralul întâlnirii pune punct primei părţi

Min 39
Apostol centrează din nou interesant, însă Delpierre rezolvă faza

Min 33
Maftei este aproape să marcheze după o minge bâlbâită în careu, însă arbitrul asistent semnalizează ofsaid

Min 29
Apostol încearcă o centrare interesantă, însă Lehman este pe fază

Min 25
Mare ocazie pentru Unirea. Varga centrează în faţa porţii pentru Bălan iar Boka respinge în ultimul moment

Min 23
Elevii lui Dan Petrescu au devenit mai curajoşi şi au început să împingă jocul spre poarta lui Lehman

Min 15
Boka reuşeşte două driblinguri, apoi şutează puternic, însă Arlauskis reţine cu siguranţă

Min 11
Cea mai mare ocazie pentru Unirea: Bruno Fernandes aruncă o minge spre atacanţi, portarul Lehmann apreciază greşit traiectoria, dar balonul se scurge pe lângă poarta goală.

Min 7
Prima fază de atac a Unirii se încheie imediat, Epaminonda centrând prin spatele porţii

Min 5 GOL STUTTGART! Nemţii reuşesc să deschidă scorul rapid, Tasci profitând de greşeala lui Epaminonda Nicu şi marcând din careu pe lângă Arlauskis!

Min 2
Hilbert expediază primul şut spre poarta lui Arlauskis, după o fază frumoasă a şvabilor

Ora 21:45
A început meciul

ECHIPELE DE START:

Unirea Urziceni:
Arlauskis-Bruno Fernandes,Maftei,Galamaz-Brandan, Ricardo Gomes,Apostol,Nicu Epaminonda-Bălan,Varga-Bilaşco

Rezerve:
Tudor, Mehmedovic, Pădureţu, Onofraş, Rusescu, Bodeanu, Frunză

Antrenor: Dan Petrescu

VfB Stuttgart: Lehmann - Celozzi, Delpierre, Tasci, Boka - Hilbert, Khedira, Hitzlsperger, Gebhart - Marica, Pogrebnyak.

Rezerve: Ulreich, Boulahrouz, Simak, Cacau, Kuzmanovic, Trasch, Schieber

Antrenor: Markus Babbel

ora 21:40
MM Stoica s-a liniştit când a văzut câţi spectatori sunt în tribune. La această oră pe stadion sunt în jur de 10.000 de spectatori.  "Având în vedere că se vânduseră numai 1500 de bilete până ieri, sunt foarte surprins de numărul mare de suporteri care au venit la stadion. La meciul viitor sper ca stadionul să fie plin. Vrem să scoatem puncte din ambele meciuri care urmează. Nu am vorbit cu băieţii în ultimele zile, dar sunt sigur că Dan i-a pregătit. Nu poate fi vorba de trac la acest meci, e deja al doilea meci al nostru", a spus Mihai Stoica la TVR1.

ora 21:30 După prima etapă a fazei grupelor, situaţia în grupa Unirii este următoarea: 1.Sevilla 3p, 2.Glasgow Rangers 1p, 3.VfB Stuttgart 1p, 4.Unirea Urziceni 0p.

ora 21:20
Partida va fi condusă de o brigadă din Franţa, avându-l la centru pe Laurent Duhamel, arbitru care în ţara natală se află în stare de suspendare

ora 21:10 Dan Petrescu s-a hotărât asupra formulei de start, adoptând un sistem 3-4-2-1

ora 21:00
La partida din această seară şi-au anunţat prezenţa peste 400 de nemţi.

ora 20:45
Cu o oră înaintea începerii partidei s-au vîndut 16.000 de tichete, dintre care 2000 pentru copii. Vînzările sunt foarte bune, mai ales că în primele două zile numai 400 de tichete fuseseră vîndute.

Urziceni- VfB Stuttgart 1-1 0-1 Tasci    5 1-1 Varga    48
1. Arlauskis 16. E. Nicu 24. Maftei 6. Galamaz 22. Bruno Fernandes 19. Brandan 21. T. Bălan 46 18. Ricardo 32. I. Apostol 9. D. Varga 90 7. Bilaşco 63 Antrenor: D. Petrescu.