VIDEO/ Marica, primul gol pentru Stuttgart în 10 meciuri

0
Ciprian Marica

Ciprian Marica a deschis scorul pentru VfB Stuttgart, care a învins cu scorul de 3-1 pe Hoffenheim, sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 17-a, ultima a turului campionatului german de fotbal.

Marica a marcat din penalty, în minutul 32, după un henţ în careu al lui Ibertsberger, Maicosuel (44) a egalat, dar gazdele s-au desprins în ultima parte a meciului, graţie golurilor marcate de Cacau (68) şi Khedira (82), după ce Luiz Gustavo (Hoffenheim) a fost eliminat în minutul 52.

Marica a primit un cartonaş galben în minutul 61, după care a fost schimbat cu Cacau. Pentru internaţionalul român acesta a fost primul gol în actuala stagiune din Bundesliga, în 10 meciuri.

Stuttgart a urcat după acest succes pe locul 14, cu 16 puncte. La jumătatea campionatului, Leverkusen ocupă primul loc, cu 35 puncte, urmat de Schalke, 34 p, Bayern Munchen, 33 p, Borussia Dortmund, 30 p.