Striviţi de Hamburg

0

Unirea Urziceni a pierdut cu 0-2 meciul de pe teren propriu cu Hamburger SV, din manşa a doua a turului întâi din Cupa UEFA. După 0-0 în tur, echipa lui Dan Petrescu nu a mai putut face faţă

Unirea Urziceni a pierdut cu 0-2 meciul de pe teren propriu cu Hamburger SV, din manşa a doua a turului întâi din Cupa UEFA. După 0-0 în tur, echipa lui Dan Petrescu nu a mai putut face faţă formaţiei germane şi a fost eliminată, încheind astfel prima participare în cupele europene din istoria clubului.

Nemţii au dominat cea mai mare parte a jocului şi nu au lăsat prea multe şanse echipei-gazdă. „Călăul” ialomiţenilor a fost atacantul croat Mladen Petrici, care a marcat ambele goluri ale lui Hamburg în minutele 27 şi 51. Unirea a reuşit să marcheze în minutul 58 prin Tibi Bălan, dar golul a fost anulat corect, pe motiv de ofsaid. Elevii lui Dan Petrescu au presat pe final, dar au rămas fără gol marcat în cupele europene.

UNIREA: Arlauskis – E. Nicu, Galamaz, Mehmedovici, Bordeanu – Mara, Brandan (70 Frunză), Burns (59 Apostol), Bălan – Onofraş (68 Dănălache), Bilaşco Antrenor: Dan Petrescu

HAMBURG: Rost – Reinhard, Jansen (87 Torun), Mathijsen, Atouba, Jarolim, Demel, De Jong, Trochowski (90+2 Benjamin) – Guerrero (80 Olici), Petrici Antrenor: Martin Jol

Goluri: Petrici 27, 51
Stadion Unirea: 7.000
Arbitru: S. Kaldma (Estonia)