VIDEO Blat halucinant în Asia: Bahrain - Indonesia 10-0!!!

0

Ultima etapă din runda a treia a calificărilor pentru CM 2014, zona asiatică, a arătat faţa urâtă a fotbalului.

Grupa E a programat confruntările Iran - Qatar şi Bahrain - Indonesia. La partida din Teheran, gazdele erau deja calificate, iar în meciul din Manama, Indonesia ieşise deja din cursa calificării.

Astfel, lupta pentru ultimul loc calificant în următoarea fază a preliminariilor s-a dat între Qatar şi Bahrain, formaţii care încheiaseră meciurile directe cu două rezultate de egalitate: 0-0.

Clasamentul grupei arăta astfel înaintea partidelor de azi:

1- Iran 11 puncte
2- Qatar 9 puncte (golaveraj +5)
3- Bahrain 6 puncte (golaveraj -4)
4- Indonesia 0 puncte (golaveraj -13)

Cei din Bahrain au mizat pe o înfrângere a Qatar-ului în Teheran. Acest rezultat trebuia dublat de o victorie categorică a Bahrainului pentru ca trupa pregătită de englezul Peter Taylor să egaleze Qatar-ul la puncte şi să o depăşească la golaveraj.

De menţionat ca în primele cinci jocuri din grupa E:

- Bahrain marcase trei goluri. Medie de 0,6 goluri pe meci.

- Indonesia primise 16 goluri, deci avea o medie de 3 goluri încasate în fiecare partidă.

Ce s-a întâmplat în confruntările din ultima etapă a adus aminte de vremurile în care Ceauşescu era la putere în România...

Victorie cu 10-0 = eliminare

La meciul Iran - Qatar, elevii lui Carlos Quieroz au deschis repede scorul. La fel de repede însă, s-a marcat şi în Bahrain - Indonesia.

Totuşi, o victorie cu puţine goluri nu ajuta Bahrainul, chiar dacă Qatar ar fi cedat în faţa Iranului.

Aşa că la Manama s-a consemnat faza şi golul! La pauză, a fost 4-0. Scorul final? 10-0!!!

La 9-0, în minutul 82 în ambele partide, Bahrain era calificată în dauna Qatar-ului, care era condusă cu 2-1 în Teheran.

Numai că, nici în Iran - Qatar lucrurile n-au fost 100% curate.

Cu patru minute înainte de final, la singura lor pătrundere în careu, oaspeţii au profitat de marcajul larg şi au egalat scorul la doi, făcând inutila victoria Bahrainului!

Până la final, în Iran - Qatar nu s-a mai jucat nimic, iar fotbaliştii gazdelor au părut mulţumiţi de rezultat.

A fost o mică răzbunare a iranienilor în faţa celor de la Bahrain.

Coşmarul din 2002

Perşii au ratat calificarea la Mondialul din 2002 tocmai din cauza Bahrainului.

Acum un deceniu, iranienii aveau nevoie de o victorie la Manama, în ultima etapă, în faţa unui adversar deja eliminat, pentru a se califica la Mondialul din Coreea de Sud şi Japonia.

Bahrain, o ţară arabă spre deosebire de Iran, ar fi preferat calificarea Arabiei Saudite în dauna perşilor.

Ce s-a întâmplat?

La Manama, Bahrain a învins Iranul cu 3-1, iar imediat după fluierul final, în faţa unor fotbalişti iranieni cu lacrimi în ochi, jucătorii Bahrainului au făcut turul stadionului fluturând steagul Arabiei Saudite!

Acele imagini sunt considerate şi până în ziua de azi cele mai dureroase din istoria fotbalului iranian.

Ca o primă răzbunare, patru ani mai târziu, Iranul s-a calificat la CM 2006, învingând tocmai Bahrainul. Iar acum, în actualele preliminarii, arabii au fost zdrobiţi în Teheran cu 6-0.