FOTBAL: Sparta Praga-Budejovice 1-0, în returul optimilor Cupei Cehiei

0

Adversara lui CFR Cluj din Grupa K a Ligii Europa, Sparta Praga, a câştigat, joi, pe teren propriu, scor 1-0, meciul cu Dinamo Budejovice, din manşă secundă a optimilor Cupei Cehiei, şi s-a calificat în sferturile întrecerii, după ce şi în tur a învins cu scorul de 5-0.

Singura reuşită a întâlnirii i-a aparţinut atacantului Martin Jirous (23).

Antrenorul lui Sparta, Jozef Chovanec, a început cu următoarea formulă: Kozacik - Kuncl, Repka (M. Sus 46), Hejda, Hoheneder - Strestik (Zofcak 57), Kovba, Vacek, Kalouda - Jirous (Holenda 76), Kadlec.

În urma succesului cu ultima clasată din campionatul Cehiei, gruparea pragheză a obţinut accesul în sferturile de finală ale Cupei.

CFR Cluj a pierdut ambele meciuri pe care le-a susţinut împotriva formaţiei cehe în Grupa K a Ligii Europa, din care mai fac parte formaţiile PSV Eindhoven şi FC Copenhaga.

Clasament: 1. PSV 8p, 2. Sparta 7p, 3. FC Copenhaga 4p, 4. CFR 3p.

Etapa viitoare va avea loc la data de 3 decembrie şi programează partidele FC Copenhaga - CFR Cluj şi PSV Eindhoven - Sparta Praga.