Spania a câştigat Euro U19 după o finală dramatică

0

Echipa naţională de fotbal a Spaniei este noua campioană europeană U19 după ce s-a impus cu 3-2, după prelungiri, în finala jucată cu Cehia.

Selecţionata Cehiei a deschis scorul prin Krejci în minutul 54, dar spaniolii au împins meciul în prelungiri prin reuşita lui Pardo, din minutul 85.

Ibericii, mari favoriţi la câştigarea trofeului, s-au văzut din nou conduşi în prima repriză a prelungirilor după golul lui Lacha (97). Juniorii spanioli au avut şi de această dată puterea să revină, prin Alcacer, în minutul 108.

Spania a forţat victoria până la finalul prelungirilor şi a reuşit să se impună printr-un nou gol al lui Paco Alcacer (118), jucător al echipei Valencia.

Eroul Spaniei în această finală, în vârstă de 17 ani, a marcat 4 goluri la acest Campionat European.

Finala câştigată pe stadionul din Chiajna este al cincilea triumf al naţionalei U19 a Spaniei la turneul final european.