Săpunaru, învins de Ghioane

0

FC Porto – Dinamo Kiev, 0-1, a fost jocul care a pus faţă în faţă doi fotbalişti români. La gazde, Săpunaru a fost integralist, iar la oaspeţi, Tiberiu Ghioane a evoluat titular şi a

FC Porto – Dinamo Kiev, 0-1, a fost jocul care a pus faţă în faţă doi fotbalişti români.

La gazde, Săpunaru a fost integralist, iar la oaspeţi, Tiberiu Ghioane a evoluat titular şi a fost înlocuit în minutul 60. Dacă Ghioane nu a reuşit să iasă în evidenţă cu ceva, Săpunaru s-a aflat în centrul atenţiei.

Prima oară, în minutul 25, când a faultat la 30 de metri de poarta sa, iar din lovitura liberă care a urmat ucrainenii au deschis scorul. Apoi, în a doua repriză, fundaşul ar fi putut egala, dar lovitura sa de cap a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Bogush.

Ambii români au primit nota 6 din partea site-ului goal.com, care a notat despre „Săpun” „că şi-a făcut treaba în apărare, dar a pus probleme în atac”, iar despre Ghioane a scris că „s-a achitat bine de sarcini, dar a obosit pe final”.

Aceasta a fost abia a doua înfrângere a portughezilor acasă, în 22 de partide jucate în Liga Campionilor.