FOTBAL: Răzvan Raţ a marcat pentru Şahtior

0

Şahtior Doneţk a terminat sâmbătă la egalitate partida cu Vorskla Poltava, scor 1-1, din etapa a 3-a a campionatului Ucrainei, în care românul Răzvan Raţ a reuşit să deschidă scorul pentru formaţia pregătită de Mircea Lucescu, informează site-ul oficial al "minerilor".

Răzvan Raţ a început meciul ca titular, iar în minutul 45 al partidei a deschis scorul cu un şut puternic de la aproximativ 22 de metri. Pentru gazde a reuşit să egaleze Yesin, în minutul 74.

Într-un alt meci disputat sâmbătă, Dinamo Kiev a dispus de Krivbad Krivi, scor 3-1, iar mijlocaşul român Tiberiu Ghioane a fost rezervă şi a intrat pe teren abia în minutul 84, atunci când l-a înlocuit pe Correa.

De asemenea, tot sâmbătă s-au mai jucat partidele Zoria-Dnepr 0-1 şi Arsenal Kiev-Obolon Kiev 4-1 (la gazde Mazilu a fost titular şi a marcat un gol). Celelalte partide ale etapei a 3-a se vor disputa duminică.