FOTBAL: Giuseppe Rossi, eroul Italiei în meciul cu SUA (VIDEO)

0

Italia, campioana mondială en titre, a învins formaţia Statelor Unite cu scorul de 3-1 (0-1), aseară, la Pretoria, într-un meci din Grupa B a Cupa Confederaţiilor la fotbal, competiţie găzduită de Africa de Sud. Eroul peninsularilor a fost atacantul de 22 de ani al lui Villarreal, Giuseppe Rossi, cel care a marcat două goluri pentru echipa lui Marcello Lippi.

Pe arena ''Loftus Versfeld'', americanii au deschis scorul prin Landon Donovan (41 - penalty), contrar cursului jocului, într-un moment în care jucau cu un om mai puţin, după eliminarea lui Ricardo Clark (33). Italienii au egalat după pauză, prin Giuseppe Rossi (58), la numai două minute de la intrarea sa pe teren, s-au desprins prin reuşita lui, Daniele De Rossi (72), iar acelaşi Rossi a parafat victoria italienilor în prelungiri (90+3). Primele două goluri ale echipei lui Marcello Lippi au fost de kinogramă, prin şuturi de la distanţă.

Creditat de selecţionerul Marcello Lippi cu un post de titular, atacantul Giuseppe Rossi (22 de ani) şi-a demonstrat din plin calităţile. Fotbalistul care a debutat anul trecut în prima reprezentativă, are un trecut cât se poate de cosmopolit. Născut în Statele Unite, la New Jersey, Rossi a jucat la juniorii lui Manchester United, acum este legitimat în Spania, la Villarreall, dar îmbracă tricoul echipei naţionale a Italiei.

Au evoluat echipele:

SUA: 1. Tim Howard - 21. Jonathan Spector, 15. Jay DeMerit, 5. Oguchi Onyewu, 2. Jonathan Bornstein (16. Sacha Kljestan, 85) - 12. Michael Bradley, 22. Benny Feilhaber (7. DaMarcus Beasley, 72), 13. Ricardo Clark - 8. Clint Dempsey, 17. Jozy Altidore (9. Charlie Davies, 66), 10. Landon Donovan. Antrenor: Bob Bradley.

Italia: 1. Gianluigi Buffon - 19. Gianluca Zambrotta, 4. Giorgio Chiellini, 6. Nicola Legrottaglie, 3. Fabio Grosso - 8. Gennaro Gattuso (17. Giuseppe Rossi, 57), 10. Daniele De Rossi, 21. Andrea Pirlo, 16. Mauro Camoranesi (20. Riccardo Montolivo, 57) - 11. Alberto Gilardino (9. Luca Toni, 70), 15. Vincenzo Iaquinta. Antrenor: Marcello Lippi.

Brazilia – Egipt, un meci specatacol
Campioana Americii de Sud, Brazilia, a învins aseară cu 4-3 Egiptul la capătul unui meci nebun. „Selecao” a condus cu 3-1, africanii au egalat, 3-3, apoi Kaka a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 90 şi a adus victoria sudamericanilor. Egiptul a beneficiat de evoluţia excelentă a atacantului Mohamed Zidan, autorul unei „duble” în minutele 9 şi 55.

Următoarele meciuri au loc joi, SUA - Brazilia (17,00, la Tshwane/Pretoria) şi Egipt - Italia (Johannesburg, 21,30).