S-a spart „capul“ naţionalei!

0
 Cristi Chivu (în albastru) riscă să rateze restul sezonului

În meciul Chievo – Inter, scor 0-1, Cristi Chivu a suferit o fractură craniană, fiind operat de urgenţă. În urma intervenţiei chirurgicale suferite la osul parietal, internaţionalul român riscă să piardă finalul acestui sezon.

Cap în cap, în săritură! Astfel se poate descrie cel mai bine faza care i-a alarmat atât pe suporterii lui Inter, cât şi pe cei ai naţionalei României.

În minutul 48 al meciului de campionat cu Chievo Verona, încercând să-l deposedeze pe Pelissier, Cristi Chivu a efectuat o săritură riscantă, contactul cu adversarul lăsându-l pentru câteva secunde inconştient pe gazon! Momentul a semănat izbitor cu cel de la Euro 2008, din timpul meciului România - Italia, când „tricolorii" Raţ şi Rădoi s-au lovit reciproc, ultimul alegându-se cu o fractură nazală şi cu turneul final încheiat.

Îngrijirile medicale primite de Cristi Chivu i-au redat acestuia cunoştinţa. Apoi, românul a fost transportat la spital pentru investigaţii suplimentare. Cea mai îngrijorată de starea de sănătate a fundaşului lui Inter a fost soţia acestuia, Adelina, care s-a deplasat imediat la spitalul din Verona. "Am vorbit cu Cristi chiar în Salvare, în timp ce era dus la spital", ne-a declarat Adelina.

„Chivu a suferit o fractură craniană, cred că va sta mult timp departe de teren", a spus antrenorul lui Inter, Jose Mourinho, dezvăluind gravitatea accidentării.

A fost aproape de primul gol pentru Inter

Într-adevăr, operaţia la osul parietal ar putea însemna finalul sezonului pentru fundaşul milanezilor, el riscând să stea pe tuşă în cele cinci luni rămase din actuala stagiune. Accidentarea suferită la începutul reprizei secunde a venit într-un moment în care jucătorul român era unul dintre protagoniştii partidei.

„În minutul 44, Chivu a profitat de nesiguranţa defensivei adverse, a avut o incursiune extraordinară, însă şutul său a fost deviat în corner de Mandelli", a scris site-ul oficial al milanezilor. „Acţiunea sa ar fi meritat o soartă mai bună", a precizat şi fcinternews.it, care l-a notat cu 6. Ar fi fost prima reuşită a lui Cristi Chivu pentru Inter Milano în cele peste 80 de partide jucate.