FOTBAL: Ronaldinho înscrie şi Milan câştigă derby-ul cu Roma!

0

După o serie neagră de meciuri, "dinţosul" Ronaldinho a jucat senzaţional contra lui AS Roma. Brazilianul a dat un gol şi o pasă de gol către conaţionalul Pato şi i-a salvat astfel scaunul lui Leonardo, în pericol să fie demis după startul dezatruos de sezon al diavolilor în Serie A.

Milan - Roma 2-1 (Ronaldinho pen. 56, Pato 67 / Menez 3)

Bogdan Lobonţ a fost rezervă şi nu a fost utilizat deloc la oaspeţi.

Italia - Rezultate complete din etapa a 8-a din Serie A

Mijlocaşul român Paul Codrea a fost titular în meciul pe care echipa sa, Siena, l-a pierdut duminică, scor 0-1, în faţa lui Parma, în etapa a 8-a din Serie A.

Rezultate înregistrate duminică:

Catania - Cagliari 2-1 (Ricchiuti 35, Martinez 88 / Dessena 43)

Chievo - Bari 1-2 (Bogdani 82 / Almiron 3, Ranocchia 65)

Lazio - Sampdoria 1-1 (Matuzalem 42 / Pazzini 40). Ştefan Radu a rămas pe banca de rezerve a gazdelor.

Livorno - Palermo 1-2 (Danilevicius 54 / Micolli 56, Balzaretti 81). Dorin Goian a fost rezervă la oaspeţi, iar Melinte nu a fost inclus în lot.

Napoli - Bologna 2-1 (Quagliarella 72, Maggio 90+1 / Adailton 16)

Parma - Siena 1-0 (Bojinov 6). Paul Codrea a fost titular la gazde, fiind înlocuit în minutul 62.

Udinese - Atalanta 1-3 (Lodi 7 / Tiribocchi 3, Valdes 70, Ascentis 73)

În aceeaşi etapă, sâmbătă s-au mai disputat partidele Juventus - Fiorentina 1-1 (Mutu a jucat ultimele 20 de minute) şi Genoa - Inter Milano 0-5 (Chivu a fost integralist)

Clasament: 1. Inter 19p, 2. Sampdoria 17p, 3. Juventus 15p, 4. Fiorentina 15p, 5. Parma 14p.

Milan ocupă locul 8 cu 12 puncte, în timp ce AS Roma se află abia pe poziţia a 11-a cu 11 puncte.