Revanşa lui Burdujan în Giuleşti

0

Rapidul lui Jose Peseiro s-a specializat în remize. Giuleştenii au terminat la egalitate, ieri-seară, cu Vasluiul lui Viorel Moldovan (2-2), deşi au avut o primă repriză excelentă.

Căpitanul Maftei a deschis scorul încă din minutul doi, dintr-o lovitură liberă executată impecabil, la vinclul porţii lui Kuciak. Maftei a devenit astfel primul român care marchează pentru Rapid în acest sezon de Liga I.

În faţa unei echipe care n-a mai pierdut din etapa a 10-a, FC Vaslui n-a avut răspuns, iar după mai multe ocazii ratate de rapidişti la poarta moldovenilor, Spadacio a mărit avantajul în minutul 40.

Reuşita brazilianului, un şut superb din careul mare al Vasluiului, l-a propulsat pe acesta pe primul loc în clasamentul golgheterilor, cu opt goluri, unul mai mult decât dinamovistul Bratu şi gălăţeanul Gabriel Paraschiv.

Moldovenii au redus din diferenţă în repriza secundă, prin Ghencev (58), la o fază la care apărarea Rapidului a respins greşit. Cu doar trei români în echipa de start de ieri, rapidiştii au primit o palmă din partea foştilor jucători.

Lucian Burdujan, atacant de care George Copos s-a grăbit să se despartă, a adus în minutul 90 un punct nesperat pentru Vasluiul fostului golgheter din Giuleşti, Viorel Moldovan.