Olanda a câștigat cu 3-2 pe Wembley! Ungaria a făcut 1-1, acasă, cu Bulgaria, Turcia a pierdut cu Slovacia

0
Olandezii sunt adversarii României în preliminariile CM 2014

Adversară a României în preliminariile CM 2014, echipa Olandei a reușit o victorie spectaculoasă, 3-2, în fața Angliei, pe Wembley. Turcia a pierdut (1-2) acasă, cu Slovacia, iar Ungaria a fost egalată, 1-1, de Bulgaria, în final de meci.

Olanda a profitat de problemele de efectiv ale adversarei - au lipsit Bent, Rooney și Johnson - și s-a impus cu 3-2, pe Wembley, în fața Angliei. În plus, britanicii au rămas și fără Gerrard, care s-a accidentat în minutul 32. Eroul lor a fost Robben, care a marcat două goluri. Prima dată în minutul 57, iar apoi în prelungiri (min. 90+2). Jucătorul lui Bayern Munchen și-a făcut astfel o frumoasă revenire după ce a fost operat toamna trecută. Huntelaar a fost cel care a dublat avantajul batavilor, însă englezii au reacționat pe final de meci, când au reușit să egaleze prin Cahill (min. 85) și Young (min. 90+1).

O surpriză s-a produs la Roma, unde Italia a pierdut (0-1) în fața SUA. Peninsularii n-au reușit să găsească soluții în atac, fiind sancționați de Dempsey.

Un succes clar a obținut Spania (5-0 cu Venezuela), în timp ce Franța s-a impus cu 2-1 pe terenul Germaniei.

ORA 0.15. CAMPIOANA MONDIALĂ ȘI EUROPEANĂ SPANIA S-A IMPUS CU 5-0 ÎN FAȚA VENEZUELEI.

A fost ultimul meci al zilei, în Europa.

Au marcat: Iniesta (min. 37), Silva (40), Soldado (min. 50, 53, 84).

ORA 23.50 Final de infarct pe Wembley. Olanda câștigă cu 3-2 în fața Angliei!

Au marcat: Cahill (min. 85), Young (min. 90), respectiv Robben (min. 57, 90), Jan Huntelaar (min. 59).

Mare surpriză în Italia: 0-1 cu SUA!

A marcat: Dempsey (min. 55)

Franța a câștigat cu 2-1 în Germania.

Au marcat: Cacau (min. 90), respectiv Giroud (min. 21), Malouda (min. 69)

ORA 23.45 Norvegia s-a impus cu 3-0 în Irlanda de Nord.

Au marcat: Nordtveit (min. 44), Elyounussi (min. 87), Ruud (min. 90)

Alte rezultate:

Slovenia - Scoția 1-1

Au marcat: Kirm (min. 33), respectiv Berra (min. 40)

Polonia - Portugalia 0-0

Irlanda - Cehia 1-1

Au marcat: Cox (min. 86), respectiv Baros (min. 50)

Țara Galilor - Costa Rica 0-1

A marcat: Campbell (min. 7)

ORA 23.40 Echipa Olandei conduce cu 2-0 Anglia, pe Wembley!

Au marcat: Robben (min. 57) și Jan Huntelaar (min. 59). Este minutul 82.

ORA 23.30 Rezultate în meciurile amicale:

Elveția - Argentina 1-3

Au marcat: Shaqiri (min. 50), respectiv Messi (min. 20, 88, 90)

Austria - Finlanda 3-1

Au marcat: Janko (min. 32), Harnik (min. 54), Ivanschitz (min. 73), respectiv Furuholm (min. 90)

Croația - Suedia 1-3

Au marcat: Olsson (min. 44), respectiv Ibrahimovic (min. 13), Larsson (min. 46, 69).

Grecia - Belgia 1-1

Au marcat: Salpingidis (min. 9), respectiv Chadli (min. 33).

ORA 22.50. Danemarca a pierdut acasă, cu Rusia, 0-2.

Au marcat: Șirokov (min. 4) și Arșavin (min. 45).

ORA 22.25 Turcia a pierdut cu 1-2 meciul cu Slovacia. Golul de onoare a fost marcat de Toprak (min. 85).

ORA 21.30 Turcia este condusă cu 2-0 de Slovacia. Al doilea gol a fost marcat de Skrtel (min. 29). Este minutul 47.

Alte rezultate din amicalele care se dispută la această oră: Luxemburg - Macedonia 1-1 (min. 72), Danemarca - Rusia 0-1 (min. 45).

ORA 21.00 Ungaria, adversara României în preliminariile CM 2014, a terminat la egalitate, 1-1, pe teren propriu, meciul cu Bulgaria.

Au marcat Adam Szalai (min. 42), respectiv Valeri Bojinov (min. 87).

Alte rezultate: Muntenegru - Islanda 2-1, Israel - Ucraina 2-3.

Slovacia conduce în Turcia, cu 1-0. A marcat Vladimir Weiss (min. 24).

ORA 19.55 Ungaria conduce cu 1-0, la pauza meciului amical cu Bulgaria.

A marcat Adam Szalai (min. 42).

Ora 18.45 Georgia s-a impus cu 2-1 în fața Albaniei.

Au marcat: Kobakidze (min. 47), Kankava (min. 88), respectiv Cana (min. 3).

În primul meci amical al zilei, Letonia şi Kazahstan au terminat la egalitate, 0-0. Acelaşi rezultat s-a consemnat şi în partidele Cipru - Serbia și Moldova - Belarus.

Robben şi Sneijder revin în echipa Olandei

Adversară a României în preliminariile CM 2014, echipa Olandei va susţine astăzi, de la ora 22.00, un meci amical cu Anglia, la Londra. La batavi vor reveni, după o absenţă cauzată de accidentări, Arjen Robben şi Wesley Sneijder.

Cu 5 goluri marcate în 14 meciuri disputate în campionat, cu Bayern Munchen, Robben a fost operat în toamnă, el reintrând în 11 decembrie, la meciul victorios (2-1) cu Stuttgart. Aflat sub contract cu bavarezii până în 2013, olandezul discută prelungirea înţelegerii. Din câte se pare, Robben va fi titular pe Wembley.

Nici Sneijder n-a avut un sezon formidabil, accidentările făcând ca el să nu dispute decât 13 meciuri în Serie A cu Inter Milano. Colegul lui Chivu a înscris, de altfel, un singur gol în campionat. Nici în Liga Campionilor olandezul nu a strălucit, el arătând că e departe de nivelul atins nu cu mulţi ani în urmă. Olandezul se bucură la echipa de club de sprijinul antrenorului Claudio Ranieri, însă nici scaunul acestuia nu mai este atât de sigur după eşecul (0-1) suferit la Marsilia, cu OM.

Meciul Anglia - Olanda începe la ora 22.00 şi este transmis de Sport Klub.

La ora 20.30, echipa Turciei, adversara României în preliminariile CM 2014, întâlneşte Slovacia.

Primele meciuri ale zile sunt programate la ora 16.00:

Cipru - Serbia

Letonia - Kazahstan

La 17.00 va debuta întâlnirea Moldova - Belarus

INFORMAŢII DESPRE MECIUL ROMÂNIA - URUGUAY GĂSIŢI AICI

Proaspătul selecţioner al Turciei, Abdullah Avci, a schimbat complet faţa naţionalei cu care ne batem pentru un loc la Mondialul din 2014. VEZI DETALII AICI

Brazilia a învins Bosnia în ultimul minut printr-un autogol norocos

Naţionala Braziliei a câştigat amicalul cu Bosnia printr-un autogol semnat de fundaşul lui Glasgow Rangers, Saşa Papac. VEZI DETALII AICI

Capete de afiş sunt întâlnirile Germania - Franţa şi Anglia - Olanda.