Presa italiană laudă evoluţia lui Lobonţ din meciul cu Siena: "A arătat siguranţă în poarta Romei"

0
Bogdan Lobonţ

Prestaţia portarului Bogdan Lobonţ la remiza pe care AS Roma a înregistrat-o aseară pe teren propriu, cu Siena, a fost apreciată de presa italiană, care a apreciat că românul a arătat siguranţă în poarta romanilor.

Gazzetta dello Sport şi Corriere dello Sport l-au notat pe Lobonţ cu 6, în timp ce agenţia Datasport i-a acordat 6,5. "A arătat siguranţă", a scrie Datasport.

"Decisiv în prima repriză când a salvat la o lovitură de cap, nu i se poate imputa nimic la gol", a scris notizieitaliane.it, care l-a notat cu 6,5.

Pentru imperoromanista.it, Lobonţ, notat tot cu 6,5, a făcut un miracol în prima repriză, însă la golul lui Vitiello a avut o "mică lipsă de reacţie".

Formaţia AS Roma, cu portarul Bogdan Lobonţ integralist, a remizat, joi seară, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu echipa Siena, în ultimul meci al etapei a IV-a a campionatului Italiei.

Gazdele au deschis scorul prin Osvaldo, în minutul 25.

Pentru Siena a înscris Vitiello, în minutul 88.