Porto face show cu Săpunaru integralist!

0

Fundaşul Cristian Săpunaru a evoluat timp de 90 de minute pentru Porto în prima manşă a semifinalei Ligii Europa, câştigată de portughezi cu 5-1 în faţa formaţiei spaniole Villareal.

Columbianul Radamel Falcao a izbutit performanţa de a marca patru goluri. Fostul atacant al celor de la River Plate a punctat în minutele 49 (dintr-un penalty controversat), 67, 75 şi 90, Guarin ('61) a marcat şi el, pentru 2-1, spaniolii deschizând scorul în ultimul minut al primei reprize, prin Cani.

Cu aceste patru goluri, Falcao s-a distanţat decisiv în ierarhia golgheterilor Ligii Europa, având 15 reuşite până acum. Columbianul este urmat de Giuseppe Rossi (10 goluri) şi de Tomas Necid (6 goluri). De asemenea, este de remarcat şi faptul că Hulk şi Falcao au şutat de cele mai multe ori pe poartă în acest sezon de Europa League (de 23, respectiv de 22 de ori), Falcao devansându-şi coechipierul, însă, în ierarhia jucătorilor care au şutat de cele mai multe ori la poartă (19 şuturi în dreptul lui Falcao, 18, în dreptul lui Hulk).

Iată statistica meciului FC Porto - Villarreal: şuturi pe poartă: 8-5, şuturi la poartă: 8-1, cornere: 7-4, off-side-uri: 2-5, faulturi: 11-11, posesia balonului: 69%-31%.

FC Porto: Helton - Pereira, Otamendi, Rolando, Săpunaru - Moutinho, Fernando, Guarin ('79 Souza) - Cristian Rodriguez ('72 Varela), Falcao, Hulk ('84 James Rodriguez). Antrenor: Andre-Villas Boas.
Villarreal: Lopez - Catala, Marchena, Musacchio, Gaspar - Cazorla, Bruno, Valero, Cani ('71 Javier Matilla) - Rossi, Nilmar ('72 Marco Ruben). Antrenor: Juan Carlos Garrido.

În cealaltă semifinală, Benfica Lisabona s-a impus surprinzător de dificil, pe propriul teren, în faţa revelaţiei Sporting Braga, graţie golurilor lui Jardel ('50) şi Oscar Cardozo ('59). Vandinho ('53) a reuşit golul vicecampioanei Portugaliei, care are astfel istorica şansă de a se califica într-o nouă finală de cupă europeană, după ce au câştigat una din finalele Cupei Intertoto în anul 2008.

Iată statistica meciului Benfica Lisabona - Sporting Braga: şuturi pe poartă: 6-4, şuturi la poartă: 5-4, cornere: 7-0, off-side-uri: 3-6, faulturi: 16-17, posesia balonului: 55%-45%.

Benfica: Roberto - Fabio Coentrao, Jardel, Luisao, Maxi Pereira - Cesar Peixoto ('65 Gaitan), Javi Garcia, Carlos Martins ('65 Jara) - Aimar - Oscar Cardoso, Saviola ('86 Airton). Antrenor: Jorge Jesus.
Sporting Braga: Artur - Silvio, Paulao, Alberto Rodriguez, Miguel Garcia - Leandro Salino, Hugo Viana ('62 Mossoro), Vandinho, Alan - Lima ('84 Kaka), Meyong ('55 Custodio). Antrenor: Domingos Paciencia.

Finala competiţei va avea loc în data de 18 mai, la Dublin.