Astra - Timişoara 2-2 (6-5 d.p.) / Ploieştenii au eliminat vicecampioana din Cupa României!

0

Surprizele continuă în Cupă. După ce ieri campioana Unirea Urziceni a părăsit competiţia, astăzi Timişoara a fost eliminată de Astra Ploieşti, echipă neînvinsă în faţa bănăţenilor în două meciuri în acest sezon.

Echipa antrenată de Nicolo Napoli a obţinut o calificare meritată în Cupa României, după ce a trecut, în urma loviturilor de pedeapsă, în dauna Timişoarei. Bănăţenii au retrăit coşmarul de acum doi ani, cu Gloria Buzău. Şi atunci, ca şi acum, a fost 1-1 în timpul regulamentar, 2-2 după prelungiri şi buzoienii s-au impus la penalty-uri.

Final de partidă

Miron apără execuţia lui Mera şi Astra este calificată în sferturi!

Crăciun execută bine şi transformă cea de-a noua lovitură de departajare pentru echipa sa

Chiţu trage pe lângă poartă şi seria loviturilor de departajare continuă!

Şutul lui Djokici este respins de Taborda!

Curtean trage slab şi Miron respinge!

Taborda deviază în bară lovitura executată de Vasile Gheorghe!

Dare Vrsici transformă şi el pentru timişoreni.

Takayuki transformă primul penalty pentru Astra.

LOVITURI DE DEPARTAJARE

Final de partidă. Calificarea în sferturile Cupei României se va decide în urma loviturilor de departajare

Min. 118: Djokici vede cartonaşul galben pentru un fault la Curtean

Min. 114: ultima schimbare la Astra, Paulinho îi lasă locul lui Hatchi

Min. 113: Djokici încearcă să reia din prima centrarea lui Miranda, însă trimite peste poartă

Min. 112: Magera pasează excelent în careu pentru Chiacu, însă acesta nu reuşeşte să controleze balonul şi este deposedat

Min. 106: ultimele 15 minute ale partidei debutează cu o mare ocazie a ploieştenilor, însă execuţia lui Păun este anticipată de Taborda

Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 105: ocazie pentru Asta, însă Takayuki nu reuşeşte să trimită în poartă după o combinaţie cu Miranda

Min. 102: GOOOL TIMIŞOARA! Vrsici egalează după o gafă imensă a portarului Ionuţ Miron, care până acum a apărat excelent. Acesta a scăpat balonul la o centrare a lui Chiacu

Min. 94: GOOOL ASTRA! Păun înscrie superb, de la 14 metri, cu un şut plasat la colţul lung

Min. 91: a început prima repriză de prelungiri, cu o schimbare la gazde, Djokici în locul lui Liviu Ganea

Finalul primelor 90 de minute. Meciul intră în prelungiri. Timişorenii ar fi putut încheia socotelile chiar şi în 10 oameni, însă portarul Miron se află în zi de graţie

Min. 90+2: şutul lui Curtean de la 9 metri este respins cu un reflex extraordinar de portarul Miron!

Min. 90+1: Paulinho recuperează o minge în apropierea careului advers, însă Taborda iese bine şi reţine

Min. 90: Curtean are o poziţie favorabilă la marginea careului, însă şutează peste poartă

Min. 85: Borbely vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat!

Min. 80: ratare imensă pentru timişoreni. Vrisci pasează excelent pentru Chiacu, acesta scapă singur cu portarul în poziţie centrală, însă Miron blochează

Min. 78: tânărul Chiţu pătrunde pe dreapta, însă şutează pe lângă poartă

Min. 76: prima schimbare la Astra, Păun intră în locul lui Strătilă

Min. 73: Sabău face toate schimbările, Parks este înlocuit cu Hristu Chiacu

Min. 70:
a doua schimbare la bănăţeni, Mera intră în locul lui Brezinsky

Min. 67:
Magera pasează foarte bine cu capul pentru Parks, acesta pătrunde în careu, însă este deposedat în momentul şutului

Min. 65:
schimbare la timişoreni, Vrsici intră în locul lui Cl. Ionescu

Min. 62:
Borbely vede cartonaşul galben pentru proteste

Min. 61:
Vali Sandu şutează de la marginea careului, însă pe lângă poartă. Ploieştenii domină jocul

Min. 60:
Miranda scapă singur spre poartă, îl depăşeşte şi pe Taborda, însă intră în unghi şi nu nimereşte cadrul porţii

Min. 58:
lovitură liberă pentru timişoreni de la 17 metri lateral stânga, Curtean şutează în forţă, însă pe lângă poartă

Min. 57:
ocazie mare pentru ploieşteni, mingea centrată de Paulinho este reluată cu capul de Crăciun, puţin peste poartă

Min. 53:
primul corner pentru timişoreni. Portarul de la Astra, Miron, scapă balonul în duelul aerian cu Magera, însă în zonă nu se mai afla niciun jucător timişorean

Min. 47:
Paulinho scapă singur spre poartă, îl driblează şi pe Taborda, însă este deposedat de Maxim

Min. 46:
a început mitanul secund

Finalul primei reprize.
Rezultatul de la pauză reflectă realitate din teren. Rezervele Timişoarei s-au trezit din corzi după golul încasat în minutul 5, iar partida se anunţă în continuare echilibrată.

Min. 45:
prima parte a meciului se încheie cu câte o fază fixă pentru fiecare dintre echipe, rămase fără rezultat

Min. 39:
Parks evită jocul la ofsaid al gazdelor şi scapă singur spre poartă, însă portarul Miron respinge excelent şutul atacantului costarican

Min. 34:
Chiţu şutează din colţul careului de 16 metri, însă peste poartă

Min. 33:
cartonaş galben pentru Rohat, după ce arbitrul Berbecaru arătase iniţial avertismentul, în mod eronat, lui Vasile Gheorghe

Min. 29: Claudiu Ionescu vede cartonaşul galben

Min. 28:
Vasile Gheorghe şutează excelent de la distanţă, însă mingea nimereşte bara. Balonul ajunge la Paulinho, careîntoarce un adversar, însă este blocat de Taborda

Min. 23:
Curtean recuperează o minge în terenul advers, centrează bine în careu, însă voleul lui Magera este blocat de un adversar

Min. 19:
GOOOL TIMIŞOARA! Winston Parks egalează cu un şut din 10 metri, după o combinaţie de efect la care au participat Magera şi Curtean

Min. 16:
Mageera reia cu capul spre poartă o centrare a lui Stancu, însă mingea trece pe lângă

Min. 13:
lovitură de la colţ pentru Astra, rămasă fără rezultat. Timişorenii nu au reuşit până acum să pună în real pericol poarta adversă

Min. 5:
GOOOL ASTRA! Taborda respinge greşit după un şut al lui Takayuki, iar Miranda împinge mingea în plasă!

Min. 1:
A început partida

Iată formaţiile de start ale celor două echipe:

Astra: Miron - Crăciun, Rohat, Vlaicu, Sandu - Strătilă, Takayuki, Gh. Vasile - Paulinho, Liviu Ganea, Miranda

Timişoara: Taborda - Stancu, Luchin, Brezinsky, Maxim - Curtean, Borbely, Cl. Ionescu, Chiţu - Magera, Parks.

Căpitanul Dan Alexa a revenit la Timişoara după partida cu CFR Cluj, însă este convins că ceilalţi fotbalişti bănăţeni pot elimina echipa lui Nicolo Napoli. "Cred că avem un lot foarte valoros, un lot echilibrat. Pentru cei care joacă mai puţin este o bună oportunitate de a demonstra că merită să facă parte din lot, că merită chiar să joace în primul 11. Au numai de câştigat, e un meci oficial şi trebuie să arate că se poate conta pe ei", a spus mijlocaşul bănăţeană.