FOTBAL: Amical: Pandurii Tg.Jiu - Hapoel Haifa 1-2

0
Sorin Cârţu
Sorin Cârţu

Echipa de fotbal Pandurii Târgu Jiu a pierdut miercuri primul meci amical din perioada de pregătire, fiind învinsă cu 1-2 de formaţia israeliană Hapoel Haifa, într-un meci disputat pe terenul Olimpia din Budapesta, informează site-ul clubului.

Antrenorul Sorin Cârţu a început jocul în formula Stanca - Popete, Lima, Chibulcutean, Cardoso - Tremonti, Păcurar, Stângă, Grecu - Raskovic, Stromajer. În minutul 40 Vasilache a intrat în locul lui Tremonti. În repriza a doua au mai jucat Mingote, Murgan, Nalaţi, Dedu, Rusu, Rada, Luţu şi Arrieta.

Raskovic a deschis scorul în minutul 10, după o incursiune a lui Stromajer pe partea dreaptă. Hapoel a egalat după pauză şi a înscris golul victoriei pe final.

Iniţial, gorjenii ar fi trebuit să joace miercuri cu MTK Budapesta. A fost ultimul amical susţinut de Pandurii, care urmează să revină joi la Târgu Jiu.

Rezultatele înregistrate de Pandurii în amicale au fost următoarele: 5-2 cu Internaţional Curtea de Argeş (7 iulie, Târgu Jiu), 3-1 cu vicecampioana Ungariei, Ujpest (Budapesta, 9 iulie), 5-1 cu echipa austriacă Austria Kaernten II (în Austria, 12 iulie), 1-1 cu formaţia cehă Dynamo Ceske Budejovice (în Austria, 14 iulie), 7-0 cu echipa slovenă NK Livar Gorica (în Austria, 16 iulie), 2-2 cu formaţia turcă Denizlispor (în Austria, 18 iulie), 4-1 cu echipa cipriotă Apollon Limassol