Dinamo a pierdut în faţa lui Panathinaikos Atena cu scorul de 1-0

0

Dinamo a pierdut pe teren propriu întâlnirea cu Panathinaikos Atena, cu scorul de 0-1. După o primă repriză echlibrată, jucătorii eleni au reuşit să înscrie prin căpitanul de echipă Karagounis. În minutul 88, Dinamo a avut ocazia să egaleze, dar Claudiu Niculescu nu a izbutit să transforme lovitura de pedeapsă obţinută de Andrei Cristea. În cealaltă partidă a grupei, Galatasaray Istanbul a terminat la egalitate, pe teren

"Suntem cu toţii foarte trişti după această partidă. Trebuia să nu pierdem această partidă, mai ales după cum s-a jucat în a doua repriză. Oricum, trebuie să ţinem capul sus, mai avem patru partide în faţă şi jocuri grele în campionat. Mai avem nevoie de şase puncte, cred eu, ca să ne calificăm. E greu de spus unde le vom obţine, ne pare extrem de rău că nu am scos măcar o remiză azi. Au ratat şi jucători mai mari ca Niculescu - Roberto Baggio, chiar şi Mutu. Noi suntem alături de el, trebuie să ne adaptăm situaţiei şi să mergem înainte. Galata e favorită la calificare, pentru locul doi din grupă se bat restul echipelor", a declarat atacantul Andrei Cristea la Sport.ro.

Clasamentul grupei F

1. Galatasaray 4 puncte, 2. Dinamo 3 puncte (1-1), 3. Panathinaikos 3 puncte (2-3), 4. Sturm Graz 1 punct.

Următoarele meciuri se vor disputa pe 22 octombrie: Galatasaray - Dinamo şi Panathinaikos - Sturm Graz.

S-a fluierat finalul partidei.

Min. 90+2 Christodoulopoulos a şutat din careu peste poartă dintr-o poziţie foarte bună.

S-au dictat trei minute de prelungire.

MINUTUL 88. PENALTY PENTRU DINAMO. Andrei Cristea a fost faultat în careu. Claudiu Niculescu a tras pe lângă poartă şi a ratat ocazia imensă de a egala. Borcea nu s-a uitat la execuţia loviturii de pedeapsă.

Min. 87 Schimbare la Dinamo: a ieşit Adrian Cristea, a intrat Claudiu Niculescu.

Încurajările galeriei conduse de Cristian Borcea nu se mai aud.

Min. 82 Schimbare la Panathinaikos: a ieşit autorul golului, Karagounis, şi a intrat Christodoulopoulos

GOL PANATHINAIKOS În minutul 79, KARAGOUNIS a şutat de la distanţă, iar mingea s-a strecurat în poartă, prin dreapta lui Dolha.

OCAZIE URIAŞĂ A GRECILOR Gilberto nu a reuşit să marcheze de la 5 metri luftând, a luftat şi Tamaş, dar mingea a fost respinsă de defensiva dinamovistă.

Min. 74 Schimbare la Dinamo: a ieşit Gabriel Boştină, a intrat Laurenţiu Rus.

Min. 68 Schimbare la Panathinaikos: a ieşit Salpingidis, a intrat Rukavina

Min. 66 Adrian Cristea a driblat un adversar, a şutat puternic la poartă, dar portarul elen a reuşit să respingă în corner mingea.

Posesia balonului s-a echilibrat, fiind egală.

Min. 62 Katsouranis a tras de la marginea careului mare, dar Dolha, după ce ieşise greşit din poartă, a izbutit să respingă cu un ultim efort.

Min. 56 Torje a tras foarte periculos la poartă, dar mingea a ocolit de puţin buturile elenilor.

Min. 52 Schimbare la Dinamo: a ieşit Alexe, a intrat Ianis Zicu.

Min. 51 Katsouranis a tras la poarta, dar Dolha a reuşit cu ceva dificultate să pareze.

Selecţionerul Răzvan Lucescu se află într-o lojă a stadionului, lângă preşedintele Consiliului de Administraţie al lui Dinamo, Nicolae Badea, cel care îşi va sărbători mâine ziua de naştere.

Min. 48 Centrare a lui Ninis, dar Katsouranis nu a reuşit să ajungă cu capul la minge.

A început repriza secundă.

Schimbare la Panathinaikos: a ieşit Leto, a intrat Sotiris Ninis

Prima parte a meciului a fost echilibrată, cu o uşoară dominare a grecilor, care însă nu şi-au creat mari ocazii de a înscrie. Dinamo s-a apărat exact, a încercat să pună probleme în atac, dar fără a realiza nimic important.

Arbitrul a fluierat sfârşitul primei reprize.

Min. 44 Goian respinge mingea în corner. Bate Karagounis şi apărarea dinamovistă respinge cu greu, după ce Dolha a trecut pe sub minge. Dinamo scapă de o fază periculoasă.

Min. 41 Centrare a lui Scarlatache, dar portarul grecilor iese şi reţine cu siguranţă mingea.

Min. 38 Centrare a lui Torje, care este respinsă în corner de defensiva elenă., dar faza s-a stins.

Dinamo a mai ieşit la atac şi a mai scăzut presiunea de la poarta lui Dolha.

Min. 33 Gilberto a şutat slab de la mare distanţă, iar Dolha nu are niciun fel de probleme să reţină balonul.

Grecii au o posesia mai bună a mingei, 55-45 la sută pentru oaspeţi, dar nu şi-au creat ocazii importante de gol.

Min. 26 Grecii au o lovitură liberă de la 30 de metri, dar atacanţii eleni sunt surprinşi în ofsaid.

Cristian Borcea face atmosferă pe stadion. Are în mâini un spray cu goarnă cu care face un zgomot teribil. Grecii sunt însoţiţi de cîteva zeci de suporteri.

Min. 23 Goian respinge în corner o centrare de pe partea dreaptă a terenului, iar defensiva bucureşteană reuşeşte să rezolve faza.

Min. 21 Leto a fost faultat de Scarlatache. Grecii iniţiază un atac poziţional.

Min. 15 Scarlatache este busculat de un adversar şi resimte după intrarea mai tare.

Jocul se dispută mai mult la mijlocul terenului, fără a se înregistra până acum ocazii importante la cele două porţi.

Min. 7 Centrare periculoasă a elenilor, mingea este respinsă în corner de defensiva dinamovistă

Min. 4 Argentinianul Leto vede primul cartonaş galben al partidei, după un fault la Torje

A început meciul

Partida este arbitrată de spaniolul Luis Fernandez, cel care a condus în sezonul trecut partida Unirea Urziceni - Dinamo (1-0), moment în care Dinamo a pierdut practic campionatul.

Echipele de start:

Dinamo: Dolha - Scaralatache, Tamaş, L. Goian, Diabate - Torje, Kone, Boştină, Ad. Cristea - An. Cristea, Alexe. Antrenor: Dario Bonetti.

Panathinakos:  Tzorvas - Vintra, Bjarsmyr, Samegi, Kante - Simao - Karagounis, Katsouranis, Gilberto, Leto - Salpingi. Antrenor: Henk ten Cate