FOTBAL: PSV, Ajax şi Twente, învingătoare în campionatul Olandei

0

PSV Eindhoven, Ajax Amsterdam şi FC Twente Enschede, adversarele echipelor CFR Cluj, FC Timişoara şi, respectiv, Steaua Bucureşti, în competiţia Europa League, au câştigat partidele disputate sâmbătă, pe teren propriu, în cadrul etapei a 10-a a campionatului de fotbal al Olandei

PSV s-a impus la limită, cu 1-0, în faţa formaţiei Willem II Tilburg, graţie golului înscris de Danko Lazovic, în minutul 81.

FC Twente a câştigat cu emoţii partida cu campioana en titre, AZ Alkmaar (scor 3-2), printr-un gol marcat de Blaise Nkufo, în cel de-al doilea minut de prelungiri. Pentru învingători au mai marcat Kenneth Perez (min.36) şi Bryan Ruiz (min.61), golurile oaspeţilor fiind înscrise de Mounir El Hamdaoui (min.57) şi Peter Wisgerhof (min.60 autogol).

Ajax a obţinut cea mai categorică victorie, 4-0 cu Willem II Tilburg pe Amsterdam Arena, în faţa a aproximativ 50.000 de spectatori. Au marcat: Eyong Enoh (min.45+1), Miralem Sulejmani (min.64), Marko Pantelic (min.82) şi Luis Suarez (min.90), ultimul ratând şi o lovitură de la 11 m, în minutul 29. Oaspeţii au rămas în 10 jucători din minutul 80, după eliminarea lui Veloso.

În ultimul meci disputat sâmbătă în Eredivisie, NAC Breda s-a impus pe teren propriu, cu 4-0, în faţa formaţiei Vitesse Arnhem, graţie reuşitelor lui Edwin de Graaf (min.36 pen), Kees Kwakman (min.41) şi Anthony Lurling (min.60 şi 69).

În clasament conduce Twente cu 26 pct, urmată de PSV Eindhoven - 24 pct, Ajax Amsterdam - 23 pct, Feyenoord Rotterdam - 20 pct, FC Utrecht - 18 pct etc.