Olteni de cinci stele la Mediaş

0

Universitatea Craiova a învins cu 5-2 pe terenul echipei Gaz Metan în etapa a 12-a. Fotbaliştii antrenaţi de Nicolo Napoli au ajuns la cinci partide consecutive fără înfrângere în Liga I, în timp ce medieşenii au pierdut pentru prima oară acasă.

Meciul a început practic de la 1-0 pentru Universitatea. În minutul 4, atacantul Florin Costea a dejucat pasul la ofsaid al apărării adverse şi a pătruns în marginea careului de unde a înscris elegant, printr-o „scăriţă” peste portarul Pop. Oltenii au scăpat de emoţii după minutul 27, când australianul Baird a dublat avantajul „Ştiinţei”.

Eliberaţi de presiune, elevii lui Nicolo Napoli au făcut spectacol în repriza secundă. Două goluri ale lui Joshua Rose şi un penalty transformat de Dorel Stoica au doborât de tot echipa gazdă care a replicat doar prin reuşitele lui Hoban (55) şi Voiculeţ, care amarcat când arbitrul Teo Crăciunescu se pregătea să fluiere finalul jocului. Universitatea a bifat cel de-al cincilea meci consecutiv fără înfrângere în Liga I. De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaş a pierdut pentru prima oară pe teren propriu în acest sezon.

„Ne mândrim cu jucătorii noştri”

Fosta glorie a Universităţii, Ilie Balaci, în prezent manager general al clubului, a declarat că fotbaliştii „Ştiinţei” joacă din plăcere.

„Avem mulţi jucători tineri. Îi lăsăm să crească, să se amuze pe teren, fără să punem presiune pe ei pentru rezultate. Nu ne hazardăm, ne mândrim cu jucătorii noştri. Deocamdată ei joacă din plăcere. Dacă ma gîndesc că am pierdut cinci puncte pe teren propriu, îmi vine sa plîng după ele. Unde eram cu aceste cinci puncte... Dar nu ne facem probleme. Sunt jucători cărora le place sa se amuze”, a declarat Balaci pentru Sport.ro.

Gaz Metan: Pop - Grillo, Rafael, Lazăr (64 Semeghin), Buzean – Curtean, Hoban, Sabou, Eric (76 M. Voicu) - Boaru (69 Paina), C. Prodan Antrenor: Cristian Pustai

U Craiova:
Bornescu - Bărboianu, Găman, Mitchell, Rose - Prepeliţă (83 Gogoşoiu), D. Stoica, Dilevski, Wobay (65 M. Costea) - Baird (88 Dina), Fl. Costea

Antrenor: Nicolo Napoli
Stadion Municipal: 4.000
Arbitru: Teodor Crăciunescu
Au marcat: Hoban 55, M. Voicu 90+2 / Fl. Costea 4, Baird 27, Rose 54, 72, D. Stoi­ca 59 - penalty