Olăroiu rămâne lider şi după duelul cu Juninho

0

Brazilienii au fost la putere în derby-ul campionatului din Qatar, Al-Sadd - Al-Gharafa, jucat sâmbătă la Doha.

Cu cinci fotbalişti din "Ţara Cafelei" pe teren, spectacolul a fost garantat. Într-o partidă arbitrată de belgianul De Bleeckere, balul a fost deschis de elevii lui Cosmin Olăroiu care au marcat prin golgheterul campionatului, Leandro da Silva (minutul 28). Până la finalul reprizei, Al-Sadd a trecut de mai multe ori pe lângă majorarea scorului, în timp ce oaspeţii au ameninţat la fiecare fază fixă executată de specialistul Juninho Pernambucano. De altfel, acesta bătut toate cele 14 lovituri libere de care au beneficiat cei de la Al-Gharafa şi s-a aflat la originea golului egalizator din minutul 56, atunci când centrarea a fost reluată în poartă de un alt brazilian, Klemerson. Până la final ambele echipe şi-au mai creat ocazii de a marca, însă scorul a rămas 1-1. Rezultatul avantajează trupa lui Olăroiu care, cu o etapă înainte de finalul turului, rămâne pe primul loc. Al-Sadd are 24 de puncte din zece meciuri şi e singura formaţie neînvinsă din campionat. Al-Gharafa e pe doi, cu trei puncte mai puţin, în timp ce Al-Wakra e pe ultima treaptă a podiumului cu 16 puncte.