Mutu ar putea rămâne la Fiorentina până în ianuarie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Clubul AC Fiorentina a luat în considerare şi păstrarea atacantului Adrian Mutu până în perioada de transferuri din ianuarie 2011, după terminarea celor nouă luni de suspendare dictate împotriva fotbalistului român, potrivit Gazzetta dello Sport.

"Consiliul Fiorentinei de ieri (n.r. - vineri) a adus pe ordinea de zi în special cazul campionului român: pe lângă problema celor 17 milioane de euro pe care le are de plătit (nr. - daune clubului Chelsea), s-a discutat despre ipoteza unei eventuale descalificări din partea FIFA în cazul în care jucătorul nu îşi va plăti datoria.

Un subiect foarte fierbinte. Mutu trebuie să plătească banii şi probabil nici recursul la Curtea de Justiţie nu l-ar putea scăpa de o altă suspendare. Astfel, jucătorul are o lună la dispoziţie pentru a plăti o sumă ce pare imposibil de plătit, cu riscul de a fi suspendat de FIFA până la achitarea datoriei. Chestiune de ani, ce pune în pericol chiar cariera jucătorului, care mai are contract cu Fiorentina până în 2012. Pentru moment, nu există oferte adevărate de transfer pentru Mutu, aşa că ideea e să-l păstreze, să revină pe gazon la 30 octombrie (n.r - când în expiră suspendarea) şi să se caute un cumpărător în ianuarie", notează cotidianul italian.


Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite