Mutu a jucat meciul 300 în Italia

0

Atacantul român Adrian Mutu a jucat meciul 300 în Italia, în partida pe care echipa AC Fiorentina a pierdut-o, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-3 (0-2), în faţa formaţiei Internazionale Milano, în etapa a XXXVI-a din Serie A, informează site-ul blitzquotidiano.it.

În cele 300 de meciuri oficiale jucate în Italia la echipele Internazionale Milano, Hellas Verona, FC Parma, Juventus Torino şi AC Fiorentina, Mutu a evoluat de 241 de ori în campionat, de 20 de ori în Cupa Italiei, de 37 de ori în cupele europene şi două prezenţe în alte turnee.

Mutu a debutat în Italia la 6 ianuarie 2000 într-un meci Internazionale Milano - Perugia, scor 5-0, din Serie A.

În partida de duminică, Mutu a fost introdus pe teren în minutul 55, în locul lui D'Agostino. La Inter Milano, fundaşul Cristian Chivu a fost înlocuit, în minutul 72, cu Obi. Golurile învingătorilor au fost marcat de Pazzini '25, Cambiasso '28 şi Coutinho '77, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Gilardino, în minutul 74.

Celelalte rezultate înregistrate în partidele disputate duminică în etapa a XXXVI-a a campionatului italian:

US Lecce - SSC Napoli 2-1

Au marcat: Corvia '49 (penalti), Chevanton '88 / Mascara '67.

Partida Genoa - Sampdoria Genova se va disputa în această seară, iar meciul Juventus Torino - Chievo Verona va avea loc luni.