Muslera, omul care a dus Uruguayul în semifinale la Copa America

0

La loviturile de departajare, portarul a apărat şutul expediat de Tevez.

Fernando Muslera a fost omul care, practic, a dus Uruguaynul în semifinale la Copa America. A scos tot ce se putea scote, în timopul regulamentar de joc, iar la penaltyuri a apărat lovitura lui Tevez. La final, a fost desemnat jucătorul meciului."A fost un meci de poveste. Mă bucur că am făcut parte din echipa care a obţinut acest succes uluitor. Este adevărat că m-am născut la Buenos Aires, pentru că părinţii mei lucrau acolo, dar eu sunt uruguayan", a spus portarul Muslera.

Selecţionata Argentinei a fost eliminată de reprezentativa Uruguayului, în sferturile de finală la Copa America, la loviturile de departajare, scor 5-4, sâmbătă, la Santa Fe, pe stadionul Estanislao Lopez, numit şi "Cimitirul Elefanţilor".

Uruguay a acces în semifinale după un meci în care la capătul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor scorul era egal, 1-1. Argentinienii au marcat prin Higuain '18, iar Uruguay prin D. Perez '5.