FOTBAL: Coreea de Nord s-a calificat la Cupa Mondială din 2010 (VIDEO)

0

Selecţionata Republicii Populare Democrate Coreene s-a calificat ieri la turneul final al Cupei Mondiale de fotbal, după ce a terminat la egalitate, 0-0, în deplasare, cu Arabia Saudită, în ultimul meci al preliminariilor asiatice pentru competiţia din Africa de Sud.

Calificarea nord-coreenilor vine după o pauză de peste 40 de ani, ultima prezenţă la un turneu final al Cupei Mondiale fiind în 1966, în Anglia, când s-a oprit în sferturile de finală.

Nord-coreenii se alătură astfel celorlalte trei echipe calificate deja din această zonă, Australia, Japonia şi Coreea de Sud. Bahrein şi Arabia Saudită vor disputa un baraj (septembrie) pentru calificarea la alt baraj (octombrie - noiembrie), cel cu Noua Zeelandă, campioana zonei Oceania, pentru calificarea la CM 2010. Selecţionerul echipei naţionale a Arabiei Saudite este portughezul Jose Peseiro, fostul antrenor al Rapidului.

5 EAU                       8   0 1  7       6-17 1

Urmăriţi rezumatul meciului Arabia Saudită - Coreea de Nord si momentele cu bucuria explozivă a oaspeţilor după o calificare pe care o aşteaptă de peste 40 de ani.

Citiţi un reportaj despre viaţa din Coreea de Nord - Dorin Chioţea: "În Coreea de Nord nu ai voie să mergi în alt oraş şi celularele sunt interzise"