Mircea Lucescu, marş triumfal prin Europa!

0

Şahtior Doneţk s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor după un meci în care a făcut de trei ori şah-mat apărarea Romei. Au marcat un brazilian, un croat-brazilian şi un ceh, cu o execuţie de brazilian! De data asta, arbitrii au ţinut cu Morcea Lucescu şi echipa sa.

“Il Luce” a început meciul nervos! Primul sfert de oră, Raţ şi compania s-au lăsat împinşi în retragere de legiunea romană a lui Vincenzo Montella, omolgul său cu trei meciuri în picioare ca principal. Umilinţă de nesuportat pentru românul cu 13 primăveri europene la activ! „Hai, în faţă, trezirea!”, le-a strigat Lucescu alor săi. Imediat, Willian s-a jucat ca pe Copacabana în flancul stâng al Romei, a centrat în careul mic, iar de acolo Hubschman a pus călcâiul pentru 1-0. Gol magnific, s-a văzut influenţa braziliană, dar cam ofsaid! În sfârşit, şi o decizie de arbitraj în favoarea lui Lucescu. Cu orgoliul lor de cuceritori rănit, romanii s-au năpustit la poarta lui Piatov.

Primul care a cedat sub asediu, Mkhitarian. Armeanul l-a trântit ca la judo în careu pe Boriello, penalty pentru Roma! A tras tot Boriello, dar a fost seara lui Mircea Lucescu: Piatov a respins. Cu nervii la pământ, Mexes a văzut al doilea galben şi a „dezertat” la cabine. Ceva probleme cu nocturna în partea a doua. Howard Webb a oprit meciul, emoţii mari pe „Donbass Arena”, dar a fost doar o sperietură! Lucescu a răsuflat de două ori uşurat. A doua oară, la golul de 2-0 al lui Willian. S-a resemnat şi Roma, a punctat şi Eduardo, iar Şahtior e în sferturi!

Thriller pe Camp Nou!

La celălalt capăt al Europei, Barcelona tremura pentru calificare. “Tunarii” au avut prima salvă! Reprofilat fundaş central, Busquets era să-i îngroape pe catalani cu un autogol. Messi a cerut penalty, dar n-a văzut prima dată! S-a răzbunat însă în prelungirile primei părţi şi apoi din penalty (soarta). Între golurile argentinianului a punctat şi Xavi, pentru specatcol!

Barcelona – Arsenal    3-1

Barcelona: Valdes – D. Alves, Busquets, Abidal, Adriano (Maxwell 90) – Xavi, Mascherano (Keita 89), Iniesta – Pedro, Messi, Villa (Afellay 82). Antrenor: Josep Guardiola

Arsenal: Szczesny (Almunia 19) – Sagna, Djourou, Koscielny, Clichy – Wilshere, Diaby – Rosicky (Arşavin 73), Fabregas (Bendtner 78), Nasri – Van Persie. Antrenor: Arsene Wenger

Goluri: Messi 45+3, 71 (pen.), Xavi 69 / Busquets 53 (aut.)
Eliminat: Van Persie 56
Stadionul „Camp Nou”: 91.000
Arbitru: Massimo Busacca (Elveţia)

Şahtior Doneţk – AS Roma    3-0

Şahtior Doneţk: Piatov – Srna, Cigrinski, Rakitski, Raţ – Hubschman, Mkhitarian (A. Teixeira 67) – D. Costa (Eduardo 60), Jadson, Willian – L. Adriano (M. Moreno 75). Antrenor: Mircea Lucescu

AS Roma: Doni – Burdisso, Juan, Mexes, Riise – Taddei (Rosi 46), Pizarro, De Rossi, Perrotta (Caprari 86) – Vucinici (Brighi 65), Borriello. Antrenor: Vincenzo Montella