Liga Campionilor / „Diavolul” e Manchester

0
Paul Scholes a marcat golul egalizator pentru United în meciul de aseară

După un meci nebun, englezii au câştigat în faţa Milanului cu 3-2. Învinsă la Lyon cu 1-0, Real Madrid îşi complică ecuaţia calificării. Cu două goluri, Rooney a fost eroul partidei de pe „San Siro", în vreme ce Seedorf a oferit faza meciului, marcând pe final cu călcâiul.

Milan a început tare şi în tribune, unde „tifosii" italieni au creat o coregrafie deosebită, dar şi în teren. Ronaldinho a semnat deschiderea scorului înainte ca băieţii lui Ferguson să se aşeze bine în formula cu cinci mijlocaşi gândită de scoţian. Era minutul trei şi un şut deviat suficient de subtil de Michael Carrick, pentru ca „Dinho" să fie creditat cu reuşita, o aducea pe Milan în avantaj şi pe fanii „rossonerilor" în delir.

„Dinţosului" i-a fost refuzată dubla în minutul 19 când, scăpat spre poartă cu Rio Ferdinand în poziţie de ultim apărător în faţa sa, este oprit în marginea careului de un fault clar al căpitanului Angliei, neobservat însă şi de ochiul arbitrului Olegario Benquerenca. Milan a continuat
să preseze, dar nici Huntelaar nici Pato nu au găsit drumul spre gol, iar asta avea să o coste.

Trezită oarecum de sub asediul milanezilor, Manchester United a reuşit cu noroc egalarea prin Paul Scholes, din centrarea aceluiaşi Fletcher. Nu a mai fost însă vorba de noroc la cea de-a două reuşită a „diavolilor roşii". Rooney, servit perfect de Valencia la un minut de la intrarea sa pe teren, îl învinge pe Dida cu o lovitură de cap la colţul lung. Tot din capul lui Rooney a plecat şi golul trei al lui United, servant fiind de data asta tot Fletcher.

Seedorf a redus din handicap cu un „călcâi" genial, din pasa genialului Ronaldinho, cu cinci minute înainte de final.

„Galacticii", răpuşi la Lyon

Cu Benzema doar rezervă, Real Madrid a descins în fieful lui Olympique Lyon cu gânduri mari şi mai ales cu gândul la finala de pe „Santiago Bernabeu". Oamenii lui Claude Puel au dat însă de pământ cu „Galaxia" lui Florentino Perez, transformând în adevăr crud vorbele atacantului transferat vara trecută la Madrid pentru 35 de milioane de euro: „când joacă împotriva echipelor mari, Lyon se motivează cum nu o face nimeni".

Jean Makoun a marcat pentru 1-0 în minutul 47, nici Cristiano Ronaldo, nici Benzema, intrat în repriza a doua, neputând întoarce soarta partidei.

AC Milan – Manchester United    2-3

AC Milan: Dida – Bonera, Nesta, Thiago Silva, Antonini (’38 Favalli) – Beckham (’72 Seedorf), Pirlo, Ambrosini – Pato, Huntelaar (’77 Inzaghi), Ronaldinho. Antrenor: Leonardo

Manchester United: Van der Sar – Rafael (’90+3 Brown), Ferdinand, Evans, Evra – Nani (’65 Valencia), Fletcher, Carrick, Scholes, Park – Rooney. Antrenor: Sir Alex Ferguson

Goluri:’3 Ronaldinho, Seedorf  85 /’36 Scholes, Rooney 66, 74
Eliminat: Carrick 90+3
Stadionul „Giuseppe Meazza”: 78.587
Arbitru: Olegario Benquerenca (Portugalia)

Olympique Lyon – Real Madrid    1-0

Olympique Lyon: Lloris – Reveillere, Cris, Boumsong, Cissokho – Toulalan – Govou, Makoun, Pianici (’78 Kallstrom) , Delgado (’89Bastos) – Lisandro Lopez (’81 Gomis). Antrenor: Cluade Puel

Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Sergio Ramos, Albiol, Marcelo (’46 Garay) – M. Diarra, Xabi Alonso, Granero – Kaka – Higuain (’64 Benzema), C. Ronaldo. Antrenor: Manuel Pellegrini