Magie marca Ibrahimovici în „El Clasico“

0

Atacantul suedez a pus „latul“ pentru o victorie a Barcelonei în faţa marii rivale din Madrid. Schimbare de lider în campionatul Spaniei, catalanii detronându-i pe madrileni după confruntarea directă, „şocul“ finalului de an în Europa.

Amploarea lui “El Clasico - 2009” a fost evidenţiată în ziua meciului de “France Football”, care a anunţat cei 10 finalişti din cursa pentru „Balonul de Aur”. Mai mult de jumătate, adică şase dintre ei, s-au aflat aseară pe Camp Nou. Să-i luăm pe rând. În primul rând Cristiano Ronaldo, laureatul din 2008 şi duşmanul numărul 1 al catalanilor. Ce ocazie a avut portughezul în startul partidei! Creată însă de explozia lui Kaka, cealaltă vedetă de 24 de karate a „galacticilor”. Faza din minutul 20 a însemnat excepţia de la regulă, într-o primă repriză sub aşteptări din punct de vedere al spectacolului. Dar unde erau „greii” Barcelonei? Ibrahimovici îşi „lingea rănile” pe banca de rezerve, Leo Messi pedala în gol, iar „înşurubările” lui Xavi şi Iniesta nu impresionau pe nimeni.

Busquets şi Lassana Diarra, eliminaţi!

De la cabine s-a întors o altă echipă a Barçei, iar după alte cinci minute a intrat şi “Ibra”. “Tiki-taka” este termenul folosit de spanioli pentru a ilustra felul în care trupa lui Guardiola ştie să-şi macine adversarii. N-au scăpat nici madrilenii, depăşiţi de centrarea lui Alves şi de “latul” lui Ibrahimovici. 1-0, isterie în Catalunia şi un moment de rătăcire a lui Busquets, care şi-a lăsat echipa în inferioritate. Noroc de ratările lui Benzema şi de lipsa de inspiraţie a lui Pellegrini, care l-a scos din joc pe Ronaldo în momentul de maximă fierbere a meciului.

1-0

Barcelona: Valdes – D. Alves, Puyol, Pique, Abidal – Xavi, Busquets, Keita (Toure 65) – Messi, Henry (Ibrahimovici 50), Iniesta. Antrenor: Josep Guardiola.
Real Madrid: Casillas – S. Ramos, Pepe, Albiol, Arbeloa (Raul 73) – Lassana Diarra,  Xabi Alonso – Higuain, Kaka, Marcelo – C. Ronaldo (Benzema 65). Antrenor: Manuel Pellegrini
Gol: Ibrahimovici 56
Eliminaţi: Busquets 62 / Lassana Diarra 89
Stadion Camp Nou: 95.000
Arbitru: Undiano Mallenco