Lucescu: „Mi-e ruşine, îmi cer scuze“

0

Şahtior a încasat-o ieri de la Dinamo Kiev cu 3-0 şi a căzut pe locul trei în clasament. Echipa lui Mircea Lucescu a fost demolată ieri de rivala Dinamo Kiev, care a câştigat la scor de forfait.

Tehnicianul român a declarat după meci că nu îşi explică rezultatul şi a apreciat maniera de arbitraj a partidei. „Îmi cer scuze suporterilor, sincer mi-e ruşine".

Aşa şi-a început discursul Mircea Lucescu la capătul unui meci dezastruos pentru echipa sa. Şahtior a avut o ocazie mare de gol în minutul doi al partidei de la Kiev, când brazilianul Fernandinho a ratat un penalty scos de Dario
Srna.

„Minerii" au mai avut o ocazie bună înainte ca Dinamo să deschidă scorul prin Milevski, la câteva secunde înainte de pauză.

Repriza secundă a mai adus două goluri în plasa echipei din Doneţk, acelaşi Milevski şi Iarmolenko dând loviturile de graţie unei echipe de nerecunoscut a Şahtiorului.

Mircea Lucescu a analizat după meci evoluţia jucătorilor săi, de la care a spus că se aştepta la cu totul alt joc în faţa campioanei en-titre a Ucrainei.

„N-am văzut niciodată echipa jucând atât de prost. Dinamo merită felicitări, au ştiut să iasă din primele 20 de minute în care noi am dominat şi au profitat de greşelile apărătorilor noştri.

Sunt nemulţumit şi surprins de lipsa de reacţie a jucătorilor noştri. Răspunderea înfrângerii îmi aparţine mie, dar mă aşteptam la o cu totul altă reacţie din partea fotbaliştilor", a declarat „Il Luce".

Nu a avut ce să reproşeze arbitrajului

Antrenorul român nu a mai criticat nici prestaţia „fluieraşilor". „Apreciez arbitrajul. Centralul a ştiut să ţină bine jocul în mână, noi nu avem niciun fel de scuză pentru această evoluţie", a concluzionat tehnicianul român.

În urma acestei înfrângeri, Şahtior a căzut pe poziţia a treia a clasamentului în Ucraina, după ce Metalis Harkov a trecut de Zoria Lugansk cu scorul de 2-0 şi se află acum la şapte puncte de liderul Dinamo Kiev.