Liga Campionilor: Benfica a pierdut dramatic la St.Petersburg

0
Faza primului gol marcat de Maxi Pereira

Ruşii de la Zenit St. Petersburg au câştigat prima manşă cu Benfica din optimile de finală ale Ligii Europa, scor 3-2, după un meci spectaculos.

Scorul a fost deschis de portughezi în minutul 20, uruguayanul Maxi Pereira speculând o greşeală a portarului gazdelor, Jevnov. Zenit a revenit şi a preluat conducerea prin reuşitele lui Şirokov (min. 27) şi Semak (min. 71), ultimul cu ajutorul unei execuţii geniale, cu câlcâiul.

O nouă gafă a portarului Jevnov i-a permis lui Oscar Cardozo să egaleze la 2 în minutul 87. După numai un minut, Zenit a revenit în avantaj prin acelaşi Şirokov, care a stabilit scorul final, 3-2 pentru Zenit.

În al doilea meci al zilei din optimile Ligii Campionilor, AC Milan primeşte vizita lui Arsenal.