LIVETEXT : CFR Cluj - Sparta Praga 2-3 /Clujenii, pe ultimul loc în grupă

0

CFR n-a jucat nimic în meciul cu Sparta şi a pierdut, şi cu ghinion, scor 3-2, în Gruia. Golul care îi îndepărtează serios pe ardeleni de primăvara europeană a fost marcat de cehi în minutul 6 al prelungirilor.  Se anunţă o noapte furtunoasă la CFR, fiind foarte posibil ca şefii ardelenilor să renunţe la serviciile antrenorului Tony Conceicao. După meciurile din această seară, CFR este pe ultimul loc al grupei, cu 3 punc

FINAL DE MECI. SPARTA CÂŞTIGĂ LA CLUJ, SCOR 3-2

GOOOL SPARTA! INCREDIBIL! ÎN MINUTUL 6 AL PRELUNGIRILOR CEHII MARCHEZĂ PE UN CONTRAATAC.

La Istanbul meciul s-a terminat 3-1 pentru Fener în meciul cu Steaua

SCHIMBARE LA SPARTA. INTRĂ KALOUDA, IESE ZOFKAK

Final nebun la Cluj. CFR-ul egalează în minutul 90, iar în faza următoare cehi trimit mingea în bară! Clujenii joacă în 9!

GOOOOOOOL CFR! Dubarbier marcheză pentru 2-2. MIN 90

CFR, imaginea nepuţinţei în acest final de meci. MARA este eliminat şi el în minutul 87

La Copenhaga, PSV egaleză.

Min 83. ULTIMA SCHIMBARE LA CFR. IESE NEI, INTRĂ BUŞ

Min 80. Nuno Claro le dă emoţii clujenilor, după ce respinge în faţă un şut puternic al unui fotbalist ceh

Min 78. Românii ajung cu greu la poarta cehilor. Dubarbier face o fază frumoasă pe care o finalizează Traire cu un şut bun, pe poartă. Portarul Spartei nu este însă păcălit de mingea lui Traore

PRIMA SCHIMBARE LA SPARTA. IESE HOLENDA, INTRĂ KADLEC

Min 72. Ardelenii încearcă timid poarta lui Blazek. CFR-ul nu seamănă deloc cu echipa care învingea Roma pe Olimpico anul trecut în Liga Campionilor

MIN 71. Preşedintele clujenilor, Iuliu Mureşan, a părăsit arena din Gruia. Se anunţă o noapte furtunoasă la echipa ardeleană

Min 69. Fanii CFR-ului cer demisia antrenorului Tony Conceicao.

Scorul i-a proporţii la Istanbul. Alex măreşte diferenţa. Fener conduce Steaua cu 3-1. O nouă seară neagră pentru fotbalul românesc

Min. 64. Gabi Mureşan comite un falt, iar centralul îi dă galben şi automat roşu. Din păcate, după ce că nu joacă nimic, CFR-ul este nevoită să evolueze aproape jumătate de oră şi cu un om în minus

A DOUA SCHIMBARE LA CFR. Min 63. IESE DEAC, INTRĂ MARA

SCHIMBARE LA CFR. Min 58. IESE CULIO, INTRĂ DUBARBIER

Min 58. Cei aproximativ 5000 de suporteri prezenţi pe stadionul din Gruia şi-au pierdut deja răbdarea şi îşi fluieră favoriţii la fiecare greşeală. Ar fi momentul ca fanii ardelenilor să-şi încurajeze echipa.

Min 55. Ca şi în prima parte a jocului, ardelenii s-au stins după primele 10 minute ale reprizei. Cehii au echilibrat rapid jocul. Se duc lupte grele  la mijlocul terenului, iar din păcate pentru români, cele mai multe dueluri sunt câştigate de jucătorii Spartei

La Istanbul, Fener conduce Steaua cu 2-1. A marcat Bilica, fostul jucător al celor de la Universitatea Cluj

Min 49 Ardelenii încep curajos repriza. Culio are o ocazie bună de a marca, dar trage în plasa laterală

Nicio schimbare la pauză. Cei doi antrenori au trimis în teren echipele cu care au început jocul.

A început repriza a doua.

O primă repriză foarte proastă a clujenilor lui Tony Conceicao, antrenor care ar putea să-şi piardă postul dacă nu câştigă acest meci. În celălalt joc al grupei, FC Copenhaga conduce surprinzător pe PSV, prin golul marcat de Gronkjaer din penalti, în minutul 40.

PAUZĂ LA CLUJ. CFR ESTE CONDUSĂ CU 2-1.

Min 42. Căpitanul Cadu vede cartonaşul galben. Fotbalistul portughez opreşte o acşiune periculoasă a cehilor. Cei de la Sparta beneficiază de o lovitură liberă de la 25 de metri. Şutează Kucka, Nuno Claro respinge în faţă, iar Vacek trage în plasa laterală

În partida de la Istanbul, Steaua reuşeşte să-i egaleze pe turcii de la Fener. Kapetanos punctează pentru 1-1.

Min 35. Emoţii pentru CFR. Wilfried "ciupeşte" o minge din faţa fundaşilor ardeleni, însă Nuno Claro reţine în cele din urmă

A trecut jumătate de oră din acest meci. Clujenii au început partida foarte slab, primind două goluri în doar 13 minute. CFR-ul a echilibrat jocul după prima jumătate a reprize, atunci când ardelenii au şi reuşit să înscrie prin Traore

Min 29. Gabi Mureşan trage de la 40 de metri direct pe poartă. Prinde un şut puternic, dar Blazek reţine cu siguranţă

GOOOOOOL CFR !!!!!!!!!!!!!!!!!!! MIN 25. Traore reuşeşte să reducă din handicap, printr-un şut plasat din interiorul careului. Acest gol poate îi va trezi pe jucătorii lui Conceicao

Min 20. Traore reia cu capul, dar Blazek reţine fără probleme.

Min. 17 Corner pentru clujeni. Deac execută extrem de slab, iar cehii resping fără probleme. În aceste momente este o singură echipă pe teren: Sparta.

La Istanbul, Steaua este condusă de Fener cu 1-0, gol marcat de Andre Santos

În Danemarca, după primul sfert de oră scorul este egal, 0-0

GOOOOL SPARTA. Min 13. Holenda reuşeşţte să marcheze din nou în poarta lui Nuno Claro. Incredibil cât de prost joacă ardelenii în apărare.

Min 12. Oaspeţii sunt în continuare în atac. Fotbaliştii lui Conceicao sunt în corzi.  Par că nu îşi revin după primirea golului.

GOOOOL SPARTA. Min 5. Holenda speculează o mare eroare în apărarea CFR-ului şi îl execută sec pe Nuno Claro. Început cum nu se poate mai prost pentru români.

Doar 5000 de spectatori au venit în această seară pe arena din Gruia.

Min 3. Clujenii încep în atac jocul. Gabi Mureşan are prima ocazie de a marca. Trage puternic, dar şutul trece pe lângă poartă.

A început partida.

În celălalt meci al grupei se întâlnesc în Danemarca FC Copenhaga şi PSV

Iată cele două echipe:

CFR

Nuno Claro - Tony, Cadu, Alcantara, Panin - Muresan - Culio, Peralta, Deac - Nei, Traore

Antrenor: Toni Conceicao

Sparta Praga

Blazek - Kusnir, Hubnik, Repka, Pamic - Kucka - Zofcak, Vacek, Zeman - Holenda, Wilfried

Antrenor: Jozef Chovanec

Atmosfera este extrem de tensionată la CFR, după ce în cursul acestei săptămâni patronul Arpad Paszkany şi preşedintele Iuliu Mureşan i-au băgat de mai multe ori în şedinţă pe jucători şi pe tehnicinaul portughez.

“Nu ştiu ce vom face, dar dacă nu vom ajunge în primăvara europerană şi nu vom termina turul pe locul întâi sau la diferenţă de un punct, două, faţă de lider, normal că vom lua măsuri! Ce să facem? Nu trebuie să punem lucrurile în ordine cumva?”, spunea Mureşan referitor la situaţia lui Tony Conceicao.

Şi jucătorilor li s-a pus în vedere faptul că mulţi vor fi nevoiţi să-şi găsească echipe în pauza competiţională. “La noi, la români, iarna se face curăţenie. Aşa vom proceda!”, spunea Mureşan.

Cehi au venit speriaţi la Cluj. Şi de echipa ardeleană, dar şi de virusul gripei porcine despre care au auzit că face ravagii în România. Tehnicianul Spartei, Jozef Chovanec, a mărturisit: “Cluj este o echipă de calitate care, beneficiind şi de sprijinul fanilor, va juca diferit faţă de ce a arătat la Praga. Mai mult decât gripa porcină ne preocupă şi ne este teamă de adversar”.